قهرمانان بدون مدالِ المپیک ریو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
قهرمانان بدون مدالِ المپیک ریو

المپیک ریو ۲۰۱۶ با شگفتی های بسیاری همراه بود. شگفتی هایی که اگرچه به کسب مدال طلا منتهی نشد اما لحظات زیبا، انسانی و جوانمردانه را به نمایش گذاشت.

نیکی هامبیلون دونده نیوزیلندی قطعا لایق کسب جایزه بازی جوانمردانه المپیک ۲۰۱۶ بود.
خانم هامبیلون در جریان مسابقه دوی ۵۰۰۰ متر زنان، در حالی که ۲۰۰۰ متر تا پایان این رقابت باقی مانده بود، پس از زمین خوردن ناگهانی دی آگوستینو دونده آمریکایی که در مقابل او بود، زمین خورد اما پس از بلند شدن به جای ادامه مسابقه کمک کرد تا دونده آمریکایی که از ناحیه مچ پا آسیب دیده بود از زمین بلند شود و با هم از خط پایان بگذرند. کمیته المپیک از این اقدام به عنوان فداکاری و انسانیت یاد کرده است.

دوستی دو کره

عکس سلفی لی اون جو، ورزشکار کره جنوبی و هونگ اون جونگ، ژیمناست کره شمالی در شبکه های اجتماعی نیز از عکس های پرحاشیه مسابقات المپیک بود. این تصویر در حالی منتشر شد که تنش سیاسی میان دو کشور بیش از هر زمان دیگری شدت گرفته اما این عکس نشان دهنده دوستی بین دو ورزشکاری است که کشورهایشان سال هاست با یکدیگر در تنش هستند. اگرچه برخی از اخبار حاکی از احتمال تنبیه ژیمناست کره شمالی در بازگشت به کشورش بود اما در نهایت این تصویر که نمایش دوستی واقعی میان مردم دو کشور است از یادها نخواهد رفت.

مایکل فلپس و کیتی لدکی

کیتی لدکی زمانی که دختری ۹ساله بود از قهرمان شنای المپیک مایکل فلپس که الگوی او بود، امضا گرفت و با او عکس انداخت. عکسی که ۱۰ سال پیش گرفته شد در روزهای المپیک و پس از قهرمانی کیتی در شنای بانوان خبرساز شد. این بار کیتی لدکی ۱۸ ساله بود که برای مایکل فلپس ۳۱ ساله قهرمان جهان امضا می کرد. هر دو قهرمان در رقابت های شنای المپیک برای کشورشان به مدال طلا دست یافتند.

درخواست ازدواج در المپیک

هه زی از چین که در فینال شیرجه ۳ متر زنان از روی تخته فنری دوم شد و مدال نقره را به گردن آویخت، پس از پایین آمدن از روی سکو با صحنه ای کاملا غافگیر کننده مواجه شد.
کین کای که او نیز عضو تیم شیرجه چین است و در ریو حضور داشت، با زانو زدن در مقابل هه زی و با در دست داشتن حلقه انگشتری از نایب قهرمان شیرجه زنان درخواست ازدواج کرد.
این قهرمان شیرجه زنان نیز اشک ریزان و غافلگیر از آنچه برای او اتفاق افتاده، درخواست کین کای را پذیرفت.

با هم بمانیم

خواهران دو قلوی آلمانی شرکت کننده در رقابت های دوی ماراتن المپیک ریو در حالی دست در دست یکدیگر داشتند، از خطر پایان گذشتند.
این دو دونده دوقلوی آلمانی لیزا و هانر (۲۶ ساله) شرکت در مسابقات و تمرینات را با یکدیگر آغاز کردند و تصمیم گرفتند با یکدیگر نیز آن را پایان برسانند. تصویر این دو خواهر مورد توجه رسانه های دنیا قرار گرفت. برای بسیاری این تصویر احساسی و ستایش برانگیز بود اما گروهی نیز به انتقاد علیه آنها پرداختند.

زن تاریخ ساز ایران در المپیک

پیروزی کیمیا علیزاده، بانوی تکواندوکا ایرانی نه تنها برای مردم ایران بخصوص برای زنان ایرانی که با محدودیتهای بسیاری جهت حضور در بازیهای بین المللی برخوردار هستند همچون طلسمی بود که شکسته شد.
او اولین زن ایرانی است که در تاریخ المپیک موفق به کسب مدال شد. او در رشته تکواندو مدال برنز کسب کرد، برنزی که به گفته بسیاری از ایرانیان طعم طلا داشت.
علیزاده که ۱۸ سال دارد بعد از پیروزی گفت خوشحال است که راهی را باز کرده تا زنان ایرانی بتوانند در المپیکهای بعدی مدالهای “خوشرنگ تری” کسب کنند.

“غیرت” دوملیتی خبر ساز شد

کلمات به کار رفته در برنامه های ورزشی تلویزیون ایران درباره لیلا رجبی، بازیکن دو ملیتی تیم المپیک ایران در برزیل واکنش های بسیاری از ایرانیان را در شبکه های اجتماعی در پی داشت.
زمانی که خانم رجبی نتوانست امتیاز بالایی از پرتاب وزنه به دست آورد، احسان مهاجرشجاعی، کارشناس برنامه گفت که او باید “کمی غیرت” به خرج می داد.
بسیاری از مخاطبان نیز اظهارات کارشناس این برنامه را مبنی بر “بی غیرت” خواندن لیلا رجبی برداشت کردند و موج گسترده اعتراض در شبکه های اجتماعی به راه افتاد. این قهرمان سابق دو میدانی در مصاحبه ای به خبرگزاری فارس گفت: منظور من این بود که باید با غیرت و تمرکز بیشتری در مسابقه حاضر می شد و اصلا کلمه “بی غیرت” را به کار نبردم.

خانم رجبی نیز در واکنش در صفحه اینستاگرامش نوشت: “من ایرانی الاصل نیستم و حدود ۱۰ سال است تابعیت ایران را پذیرفتم و ایران را دوست دارم و در ایران زندگی می کنم و ایران را کشور خودم می دانم و بارها پرچم سه رنگ ایران را در میادین بین المللی برفراشته کرده ام که این افتخار بزرگی برای من بوده است.”

تلاش قهرمانانه با وجود مصدومیت

زمین خوردن محمد جعفر مرادی، دونده ایرانی در دوی ماراتن مردان المپیک ریو نیز واکنش کاربران شبکه های اجتماعی را در پی داشت. آقای مردای در این مسابقه با ۱۵۴ دونده دیگر رقابت کرد و با وجود اینکه در نزدیکی خط پایان زمین خورد، با سختی خود را به خط پایان رساند. اگرچه او موفق به کسب مدالی در این رشته نشد اما کاربران ایرانی تلاش او برای عبور از خط پایان با وجود مصدومیت را ستودند و او را قهرمان نامیدند.
آقای مرادی موفق شد رتبه ۱۲۹ را با ثبت زمان ۲٫۳۱:۵۸ ساعت به دست آورد.