Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتشار تصاویر کودکان در جنگ؛ تقابل معصومیت و خشونت

انتشار تصاویر کودکان در جنگ؛ تقابل معصومیت و خشونت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تصاویر مربوط به ویرانی و کشتار در جنگ در هر کجای دنیا که رخ دهد، دلخراش است.

آگهی

تصاویر مربوط به ویرانی و کشتار در جنگ در هر کجای دنیا که رخ دهد، دلخراش است. قساوت و جنایت و خشونتی را به نمایش می گذارد که هر بیننده ای را تکان می دهد.

اما برخی از تصاویر جنگی چنان تاثیر گذارند که نگاهها را نسبت به یک جنگ تغییر می دهند و جنجال آفرین می شوند، مانند تصویر پسر بچه سوری که بتازگی بطور گسترده در رسانه های سراسر جهان منتشر شده است.

عمران پسر بچه ۵ ساله اهل حلب در حالیکه نیمی از صورتش غرق در خون است و سرتاپایش پوشیده در گرد و غبار ناشی از آوار بمباران، مبهوت و شوک زده در آمبولانس نشسته است. این تصویر بسرعت تبدیل به نمادی از جنگ سوریه شد که از مارس سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۲۹۰هزار قربانی برجای گذاشته است.

تصویر عمران خردسال، یادآور تصویر یکی دیگر از قربانیان خردسال جنگ سوریه بود که انتشار گسترده آن یکسال پیش تلنگری بر وجدان عمومی جامعه جهانی زد: «آیلان کردی» پسربچه سه ساله ای که در راه رسیدن به اروپا غرق و جنازه اش در ساحل شهر بدروم ترکیه پیدا شد. تصویر آیلان همچنین باعث شد که سیاستمداران اروپایی نسبت به بحران پناهندگان سوری واکنش نشان دهند.

مدیر مسئول وقت وبسایت خبری حریت در ترکیه در زمان انتشار این عکس گفت که هدف از این کار بیدار کردن وجدان مردم و سیاستمداران نسبت به جنگ سوریه است. وی گفت: «با این تصویر می خواهیم اگاهی مردم را نسبت به بحران پناهجویان سوری و عراقی و کلا بحران پناهندگی بیشتر کنیم، چهره انسانهایی را که درگیر این بحران هستند ملموس کنیم. حتی آرزویمان این است که سیاستهای کشورها را نسبت به مهاجران تغییر دهیم. می خواهیم مردم را شوکه کنیم و تصویری را ارائه کنیم که تکان دهنده باشد.»

Images of Omran and Aylan reveal so much of Syrian horror https://t.co/eUYlZ4jdv9pic.twitter.com/eCiB7YXIQ6

— CNN Philippines (@cnnphilippines) 20 août 2016

محمد جمال الدُره، نوجوان ۱۲ سالهٔ فلسطینی که در سال ۲۰۰۰ درجنگ میان اسرائیل و فلسطینی ها در نوار غزه، کشته شد یکی دیگر از قربانیان جنگ بود که انتشار تصویرش جامعه جهانی را تکان داد. ماجرای کشته شدن محمد الدره با وجود بحث برانگیز بودنش احساسات گسترده ای را در سطح جهان برانگیخت.

شَربَت گُل، دختر ۱۳ ساله افغان در جنگ افغانستان با شوروی سابق پدر و مادرش را از دست داد. او مجبور شد به اردوگاه پناهندگان در پاکستان فرار کند و در این هنگام بود که عکاسی به نام «استیو مک کری» از او عکس انداخت. چاپ عکس دختر افغان با چشمان سبز و نافذ در سال ۱۹۸۴ بر روی جلد مجله «نشنال جئوگرافی»، وضعیت اسفبار پناهندگان و کسانی را به تصویر می کشید که در شوک ناشی از ترک خانه و کاشانه خود هستند.

چهره خشن و سیاه جنگ در همه جای جهان یکسان است.

«کودک و لاشخور» عنوان عکسی بود که در سال ۱۹۹۳ میلادی، توسط عکاس کوین کارتر طی جنگ در جنوب سودان گرفته شد و انتشار آن، درماه مارس همان سال در نشریه معروف نیویورک تایمز، جهان را تکان داد. تصویر کودک سیاهپوست نحیفی که از فرط ضعف و گرسنگی از پا درآمده، تبدیل به نمادی از قحطی مرگبار ناشی از جنگ داخلی در سودان جنوبی شد.

ActualidadRT</a> <a href="https://twitter.com/SoyFlordeMaria">SoyFlordeMaria Periodista salvadoreña me recuerda el caso de Sudán https://t.co/6c4fz4yAkY

— Omar Estuardo Lemus (@omarelemus) 14 août 2016

یکی دیگر از تصاویر دردناک مربوط به جنایات جنگی که جهان را تکان داد، عکس دختر برهنه ای بود که قربانی حمله بمب های آتشزا در جنگ ویتنام شد، تصویر، دختر ۹ ساله ای را نشان می دهد که بطور زنده می سوزد و از محل بمباران در روستای ترانگ بانگ در ویتنام جنوبی هم در حال فرار است. این بمباران در سال ۱۹۷۲ رخ داد.انتشار این عکس باعث خشم جامعه جهانی شد و واکنش رییس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا نیکسون را هم بدنبال داشت.

Photojournalist nickut</a>, author of iconic Vietnam War pic of the "napalm girl", is retiring <a href="https://t.co/tEfdCxhQq2">https://t.co/tEfdCxhQq2</a> <a href="https://t.co/ZsBFAjUWe6">pic.twitter.com/ZsBFAjUWe6</a></p>&mdash; ℳℴ Keita (ModKeita) 22 août 2016

این عکسها و گزارشها بخش اندکی از درد و رنج کودکان در مقابل بی رحمی و قساوت جنگ را به تصویر می کشد، کودکانی که حتا اگر از درگیرهای مسلحانه جان سالم بدر ببرند، باید با رنجها و آلام جسمی و روانی ناشی از جنگ روبرو شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: اسرائیل مجوز از سر گیری تجارت مواد غذایی تازه به نوار غزه را صادر کرده است

کامیون‌های حامل کمک‌های انسانی به غیرنظامیان فلسطینی از گذرگاه کرم‌شالوم وارد غزه می‌شوند

درخواست آمریکا برای بازگشایی گذرگاه رفح؛ اسرائیل آفریقای جنوبی را به «تحریف واقعیت» متهم کرد