ایران: روزانه ۳۸۵۰ کانتینر بدون نظارت وارد کشور می‌شود

ایران: روزانه ۳۸۵۰ کانتینر بدون نظارت وارد کشور می‌شود
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دادستان کل کشور با اعلام اینکه در مرزهای ایران مشکلات جدی وجود دارد گفت روزانه۳۸۵۰ کانتینر و کامیون بدون بازرسی و نظارت به داخل کشور می‌آیند.

به گزارش خبرگزاری «میزان»، وابسته به قوه قضائیه، محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور بر ضرورت کنترل و بازرسی و مراقبت از مرزها تاکید کرد و گفت: «ما در مرزها مشکل داریم به طوری که جابجایی مواد مخدر از مرزهای خاکی به آبی در اثر عدم کنترل کامل نسبت به وسایل، خودروها و کانتینرهایی که از بندر خارج می‌شود، صورت می‌گیرد و ما شنیده‌ایم که چهارهزار کامیون و کانتینر هر روز از بندرعباس به داخل کشور وارد می‌شوند که تنها ۱۵۰ عدد از آنها مراقبت، کنترل و بازبینی می شوند.»

وی افزود: «این بدین معناست که ۳۸۵۰ کانتینر و کامیون بدون اینکه مورد بازرسی قرار گیرند از مرز خارج می‌شود و به داخل می‌آیند این در حالی‌ست که ممکن است محتوای آنها کالاهای مجاز، غیرمجاز و یا مواد مخدر باشند.»

دادستان کل خطاب به دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: «آیا مقرون به صرفه نیست که ما دستگاه‌های لازم را به منظور کنترل مبادی مرزها و بنادر مهم به هر قیمتی خریداری کرده و در آنجا نصب کنیم، آیا سرمایه گذاری در این امر برای سلامت جامعه و جلوگیری از آسیب به اقتصاد یک ضرورت نیست؟»


محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور

منتظری با درخواست از ستاد مبارزه با مواد مخدر برای ساماندهی ورودی مرزها و بنادر مهم گفت: «ما در دستگاه قضایی آنچه را که درتوانمان باشیم و تا آنجا که مقدور است در زمینه مبارزه با مواد مخدر انجام خواهیم داد و ان‌شاالله با هماهنگی و همکاری بتوانیم دراین عرصه زودتر عمل کنیم تا این آسیب اجتماعی در کشور کاهش یابد. اما ستاد مبارزه با مواد مخدر بایستی فعال تر باشد.»

مقامات ایران پیشتر اعلام کرده اند که ارزش حجم کالاهای قاچاق در اقتصاد ایران حدود ۲۵ میلیارد دلار است. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز اخیرا از مقام‌های مسئول خواست که وقتی جنس قاچاق پیدا می‌کنند، این جنس را جلوی همه آتش بزنند.

سازمان شفافیت بین‌المللی در گزارش‌های خود ایران را یکی از فاسدترین کشورهای منطقه معرفی کرده است. احمد توکلی نیز سال گذشته گفته بود فساد در ایران سیستماتیک شده و نهادهای مبارزه با فساد خودشان هم به فساد مبتلا هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هکرهای مرتبط با اسرائیل مسئولیت «حمله سایبری» به جایگاه‌های سوخت در «سراسر ایران» را برعهده گرفتند

هم‌پیمانی با قدرت‌های نوظهور اقتصادی؛ عضویت در بریکس چه دستاوردی برای ایران دارد؟

کشف اختلاس چند هزار میلیاردی در یکی از بانک‌های دولتی ایران؛ از این پرونده چه می‌دانیم؟