Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تلاش پزشکی قانونی یونان در شناسایی هویت مهاجران غرق شده در دریا

تلاش پزشکی قانونی یونان در شناسایی هویت مهاجران غرق شده در دریا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تقریبا هر روز اجساد مهاجرانی که از دریای اژه یا مدیترانه عازم اروپا بودند در سواحل یونان و ایتالیا پیدا می شود.

آگهی

تقریبا هر روز اجساد مهاجرانی که از دریای اژه یا مدیترانه عازم اروپا بودند در سواحل یونان و ایتالیا پیدا می شود. در طول تابستان هزاران نفر در این مسیر کشته شدند.

تعداد دقیق قربانیان و هویت همه آنها مشخص نیست و گاه حتی خانواده ها از مرگ عزیزانشان مطلع نمی شوند.

تنها راه شناسایی هویت قربانیان این است که مقامات این کشورها «دی ان ای» فرستاده شده توسط بستگان مهاجران را با «دی ان ای» کسانی که غرق شده اند، مقایسه کنند.

در یونان، آزمایشگاه مرکز پزشکی قانونی از اکتبر سال گذشته بطور جدی در این زمینه فعال شده است اما به گفته مدیر این مرکز، تلاش یونان به تنهایی کافی نیست.

پنلوپ مینیاتی، مدیر مرکز پزشکی قانونی یونان خواهان ایجاد یک بانک اطلاعاتی فراملی است. او می گوید: «ضروری است پایگاهی از داده ها ایجاد شود. نه فقط پایگاه داده هایی در هر کشور برای همان کشور، بلکه پایگاه داده هایی که با دیگر پایگاههای داده ها سازگار باشد و امکان تبادل اطلاعات فراهم شود.»

او درباره جسد بدون هویت کودک شش ماهه ای که در ژانویه گذشته در نزدیکی جزیره ساموس یونان پیدا شد نیز می گوید: «آنها برای ما نمونه ای را از جزیره ساموس فرستادند، آنها نمی دانستند که این کودک از چه کشوری آمده، در کدام کشتیِ شکسته بوده و این حادثه چه زمانی روی داده است. ما این توانایی را داشتیم که از طریق پایگاه داده هایمان، اطلاعاتی درباره یک کشتی به دست آوریم که در نزدیکی جزیره کالیمنوس غرق شده بود؛ بین کالیمنوس و جزیره کوچک کالولیمنوس. این تنها راه بود. بدون داشتن چنین پایگاه داده هایی نمی توانستیم او را شناسایی کنیم.»

به گفته مدیر این مرکز ۸۰ درصد از ۶۴۷ نمونه ثبت شده در پایگاه داده های پلیس پزشکی قانونی آتن، داده های متعلق به مهاجران است که بسیاری از آنها نیز طی یکسال گذشته اضافه شده است.

او می افزاید: «شماره تلفن ما اکنون برای خیلی ها شناخته شده است. مردم زیادی به ما تلفن می زنند و می گویند نمی توانند اطلاعاتی درباره عزیزانشان به دست آورند. به همین دلیل ما تلاش می کنیم در این زمینه هم به مردم کمک کنیم، اگرچه که این کار وظیفه ما نیست.»

بنا به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، بیش از سه چهارم از تعداد ۴۰۲۷ مهاجری که در سال ۲۰۱۶ میلادی در سراسر جهان جان باختند، قربانیان مسیر لیبی به ایتالیا در دریای مدیترانه بودند.

مدیر مرکز پزشکی قانونی یونان در پایان می گوید: «هیچ مرزی برای بحران مهاجرت وجود ندارد. این مردم عازم جایی بودند و خانواده هایشان قرار بود در جایی زندگیشان را آغاز کنند، مثل زمانی که یونانی ها دست به مهاجرت زدند. خانواده هایی بودند که اعضایشان را گم کرده اند و هرگز نتوانستند بفهمند چه اتفاقی برایشان افتاده است. برای مردم مهم است که بدانند چه اتفاقاتی روی داده است.»

در جزیره لزبوس یونان، برای قربانیان دریای اژه گورستانی ساخته شده و نام افراد شناسایی شده نیز روی مزار آنها ثبت شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد

یونان موفق شد سردسته باند بزرگ بین‌المللی قاچاق سوخت با درآمد ۲۱ میلیارد دلاری را دستگیر کند