Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجلس ایران: شورای نگهبان نمی تواند در انتخابات بیش از یکبار تعیین صلاحیت کند

مجلس ایران: شورای نگهبان نمی تواند در انتخابات بیش از یکبار تعیین صلاحیت کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مجلس شورای اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵، تصویب کرد که شورای نگهبان نمی تواند بعد از یکبار اعلام نظر قطعی درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و پس از آنکه آن نامزد در یک انتخابات سالم به رای مردم انتخاب شد، اظهار نظر مجدد کند.

این مصوبه مجلس در پاسخ به استفساریه ای بود که ماده ۷۳ و تبصره ۳ ماده ۵۲ قانون انتخابات را به بررسی و اظها نظر نمایندگان مجلس گذارده بود.

در جریان انتخابات دهمین دوره مجلس، شورای نگهبان با وجود تایید قطعی صلاحیت مینو خالقی نامزد نمایندگی از اصفهان، پس از پیروزی او در انتخابات به اظهار نظر مجدد پرداخت و صلاحیت او را رد کرد و به این ترتیب مانع ورود او به مجلس شد. اگرچه مخالفت وزارت کشور با این اقدام شورای نگهبان، باعث ارجاع مساله به هیات عالی حل اختلاف شد، اما با ورود رهبر جمهوری اسلامی به موضوع، در عمل نظر شورای نگهبان اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، طرح استفساریه این پرسش را با نمایندگان مطرح کرده بود که : «با توجه به مفاد تبصره ۳ ماده ۵۲ قانون انتخابات و اصلاحات بعدی آن، آیا پس از رأی سالم مردم به یک منتخب، شورای نگهبان می‌تواند صلاحیت او را بعد از تائید صلاحیت رد کند و به این وسیله آراء او را باطل نماید؟»

پاسخ نمایندگان به این پرسش چنین بود: «خیر. پس از اعلام نظر قطعی و نهائی شورای نگهبان در مهلت بیست روزه مذکور در تبصره (۳) ماده (۵۲) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از انتخابات او با رأی سالم مردم، این شورا نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد، این مدارک طبق ماده (۳۰) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.»

نمایندگان مجلس روز چهارشنبه با ۱۲۹ رأی موافق، ۶۳ رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در جلسه با کلیات طرح استفساریه و پاسخ خود موافقت کردند.

اکنون چنانچه شورای نگهبان با مصوبه روز چهارشنبه مجلس مخالفت کند، مساله به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی مطهری نایب رئیس مجلس، پس از تصویب استفساریه قانون انتخابات گفت که تصویب این قانون قدم بزرگی از سوی مجلس است و می‌تواند در وضعیت مینوخالقی تغییر ایجاد کند.

آقای مطهری در توضیح این مساله اضافه کرده است: «این موضوع می‌تواند وضعیت مینو خالقی تغییر ایجاد کند؛ چرا که استفسارها مربوط به قبل می‌شوند و عطف به ماسبق می‌شوند و این یک قانونگذاری جدید نیست اما برای محکم کاری پیشنهادی را چاپ کردیم که در آن آمده این قانون شامل انتخابات مجلس دهم نیز می‌شود تا ابهامات از بین برود. در این صورت قطعا راه برای ورود ایشان باز می‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام