تجمع اعتراضی در پایتخت زیمبابوه علیه بازگرداندن واحد پولی پیشین به چرخه اقتصاد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تجمع اعتراضی در پایتخت زیمبابوه علیه بازگرداندن واحد پولی پیشین به چرخه اقتصاد

پایتخت زیمبابوه بار دیگر روز چهارشنبه صحنه اعتراض ضددولتی بود. صدها تن با تجمع در برابر بانک مرکزی در هراره به نشانه اعتراض به بازگرداندن دلار زیمبابوه، واحد پولی پیشین این کشور به چرخه اقتصاد، اقدام به سوزاندن دلارهای زیمبابوه کردند.

این تصمیم به گفته بانک مرکزی این کشور به دلیل نگرانی نسبت به بحران اقتصادی ناشی از کمبود دلار و سایر ارزهای خارجی گرفته شده است. اما معترضان می گویند که این اقدام موجب ویرانی اقتصاد کشور می شود.

یکی از این معترضان گفت: «ما در حال تدارک اعتراضی بزرگ هستیم و این شروع آن است و هنوز دیده نمی شود. وقتی زمانش فرا رسید مقام ها متوجه خواهند شد که یا باید بیاید بر سر میز مذاکره و یا باید قدرت را ترک کنند و اجازه دهند یک مقام محلی تا زمان انتخابات اوضاع را مدیریت کند.»

زیمبابوه از سال ۲۰۰۹ بدون واحد پولی ملی است پس از آغاز بحران اقتصادی در دنیا نرخ تورم در این کشور در سال ۲۰۰۸ به رقم باورنکردنی ۴۸۹ میلیارد درصد رسیده است.

پلیس برای متفرق کردن معترضان به گاز اشک آور متوسل شد. معترضان خواستار کنارگیری موگابه از قدرت هستند. پایتخت زیمبابوه ماه هاست که به صحنه اعتراضات ضددولتی تبدیل شده است.