تجمع اعتراضی در پایتخت زیمبابوه علیه بازگرداندن واحد پولی پیشین به چرخه اقتصاد

تجمع اعتراضی در پایتخت زیمبابوه علیه بازگرداندن واحد پولی پیشین به چرخه اقتصاد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پایتخت زیمبابوه بار دیگر روز چهارشنبه صحنه اعتراض ضددولتی بود.

آگهی

پایتخت زیمبابوه بار دیگر روز چهارشنبه صحنه اعتراض ضددولتی بود. صدها تن با تجمع در برابر بانک مرکزی در هراره به نشانه اعتراض به بازگرداندن دلار زیمبابوه، واحد پولی پیشین این کشور به چرخه اقتصاد، اقدام به سوزاندن دلارهای زیمبابوه کردند.

این تصمیم به گفته بانک مرکزی این کشور به دلیل نگرانی نسبت به بحران اقتصادی ناشی از کمبود دلار و سایر ارزهای خارجی گرفته شده است. اما معترضان می گویند که این اقدام موجب ویرانی اقتصاد کشور می شود.

یکی از این معترضان گفت: «ما در حال تدارک اعتراضی بزرگ هستیم و این شروع آن است و هنوز دیده نمی شود. وقتی زمانش فرا رسید مقام ها متوجه خواهند شد که یا باید بیاید بر سر میز مذاکره و یا باید قدرت را ترک کنند و اجازه دهند یک مقام محلی تا زمان انتخابات اوضاع را مدیریت کند.»

زیمبابوه از سال ۲۰۰۹ بدون واحد پولی ملی است پس از آغاز بحران اقتصادی در دنیا نرخ تورم در این کشور در سال ۲۰۰۸ به رقم باورنکردنی ۴۸۹ میلیارد درصد رسیده است.

پلیس برای متفرق کردن معترضان به گاز اشک آور متوسل شد. معترضان خواستار کنارگیری موگابه از قدرت هستند. پایتخت زیمبابوه ماه هاست که به صحنه اعتراضات ضددولتی تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند

گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در سالگرد مرگ مهسا امینی: آزار و اذیت حکومت ایران ادامه دارد

نت بلاکس از اختلال در اتصال به اینترنت در برخی از استان‌های ایران خبر داد