لاریجانی: ایران پایگاه نظامی در اختیار روسیه قرار نداده است

لاریجانی: ایران پایگاه نظامی در اختیار روسیه قرار نداده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک روز پس از انتشار خبر پرواز بمب‌افکن‌های استراتژیک روسیه از همدان برای انجام عملیات در سوریه، رئیس مجلس ایران می‌گوید این کشور هیچ پایگاهی را در اختیار روسیه قرار نداده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آقای لاریجانی این سخنان را در پاسخ به اخطار قانون اساسی حشمت‌الله فلاحت پیشه، عضو اصولگرای کمیسیون امنیت ملی مجلس بیان کرده است. آقای فلاحت‌پیشه روز چهارشنبه درباره انطباق «استقرار هواپیماهای روسی در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان» با اصل ۱۴۶ قانون اساسی، ابراز تردید کرد. نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو، سیاست خارجی روسیه را «بسیار متفاوت و بعضا متلاطم و دارای نوسان» توصیف کرد.

علی لاریجانی در پاسخ به این اخطار گفت: «بر اساس اصل ۱۴۶ قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی و خارجی در کشور ممنوع است و باید توجه داشت ایران پایگاهی در اختیار کشوری قرار نداده است و اینکه با روسیه به عنوان متحد در مسائل منطقه مانند سوریه همکاری داریم به این معنا نیست که ما پایگاهی به روسیه از نظر نظامی داده‌ایم و اگر در رسانه‌ها کسی این را مطرح کرده است موضوع تکذیب می‌شود.»

رئیس مجلس ایران همچنین «از اینکه روسیه در مسئله یمن توجه بیشتری پیدا کرده» ابراز رضایت کرد.

لاریجانی: ایران هیچ پایگاه نظامی را در اختیار روسیه قرار نداده است. اخبار رسانه‌ها در این مورد تکذیب می‌شود. pic.twitter.com/lFpTVBCK5g

— روزنامه ایران (@IranNewspaper) August 17, 2016

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم پرواز بمب‌افکن‌های روسیه از همدان را در چارچوب مصوبه شورای عالی امنیت ملی و عملیات مشترک میان ایران، روسیه، عراق و ترکیه توصیف کرد و گفت: «این همکاری مغایرتی با قانون اساسی ندارد چرا که پایگاه هوایی همدان نه پایگاه روسی شده و نه جنگده ای در پایگاه نوژه مستقر شده است.»

وی افزود: تنها اقدامی که صورت می گیرد این است که هنگام پرواز اجازه داده می شود جنگده های روسی برای دریافت سوخت در چارچوب همکاری های دوجانبه و چهار جانبه از این پایگاه استفاده کنند که در این چارچوب همکاری ها کاملا منطقی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی دریایی ایران برای رزمایش قریب‌الوقوع با روسیه و چین آماده می‌شود

اسکای نیوز: ایران برای جنگ روسیه در اوکراین پهپاد انتحاری جدید «شاهد ۱۰۷» ساخته است

وزارت اطلاعات ایران از دستگیری ۱۱ نفر در ارتباط با انفجارهای کرمان خبر داد