آمریکا پانزده زندانی گوانتانامو را به امارات منتقل کرد

آمریکا پانزده زندانی گوانتانامو را به امارات منتقل کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آمریکا پانزده نفر از زندانیان گوانتانامو را به امارات متحدۀ عربی فرستاد.

آگهی

آمریکا پانزده نفر از زندانیان گوانتانامو را به امارات متحدۀ عربی فرستاد. این زندانیان که عمدتا در جریان عملیات ضد تروریسم دستگیر شده اند، اهل کشورهای یمن و افغانستان هستند.

انتقال این پانزده زندانی به امارات متحدۀ عربی در قالب سیاست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای بستن زندان گوانتانامو صورت می گیرد.

باراک اوباما قول داده بود زندان گوانتانامو را که به دستور جرج بوش پسر و پس از واقعۀ ۱۱ سپتامبر تاسیس شده بود تا پایان ریاست جمهوری خود ببندد.

در زمان آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما ۲۴۲ زندانی در گوانتانامو بسر می بردند و هنوز ۶۱ زندانی دیگر در گوانتانامو زندانی هستند. این زندان از زمان بازگشایی در سال ۲۰۰۱ و مدتی بعد از حمله به افغانستان تاکنون جمعا ۷۸۰ زندانی را در خود جای داده است که بیشتر آنها از اعضای القاعده و یا طالبان هستند.

از جمله زندانیان گوانتانامو می توان به ابو زبیده اشاره کرد که جرج بوش پسر او را نفر شمارۀ سه در تشکیلات القاعده معرفی کرده بود. وی ۸۳ بار با روش القای حس غرق شدن تحت شکنجه قرار گرفته بود.

سامی الحاج، خبرنگار سودانی الجزیره نیز از دیگر زندانیان گوانتانامو است که در اول ماه مه ۲۰۰۸ از این زندان آزاد شد. این خبرنگار الجزیره هنگامی که با یک گروه خبری برای پوشش حملۀ آمریکا به افغانستان به قندهار رفته بود توسط نیروهای پاکستانی دستگیر و به مقامات آمریکا تحویل داده شد.

پانزده زندانی اعزام شده به امارات متحدۀ عربی پس از یک دورۀ کوتاه آزاد خواهند شد اما همچنان تحت مراقبت پلیس قرار خواهند داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موشک شرکت اسپیس‌ایکس فرودگر ژاپنی را به همراه یک ماه‌نورد اماراتی به فضا پرتاب کرد

امارات یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جهان را افتتاح کرد

رونق بازار پروازهای لاکچری در نمایشگاه هوایی دبی