«داعش در سیرت باز هم مجبور به عقب نشینی شده است»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«داعش در سیرت باز هم مجبور به عقب نشینی شده است»

نیروهای دولتی لیبی روز یکشنبه از پیشروی در شهر سیرت و حمله از طریق دریا و زمین به مواضع داعش خبر دادند. مقامات ارتش ائتلاف ملی لیبی می گویند در پی این حمله، نیروهای داعش مجبور به عقب نشینی در بخش های مهمی از این شهر شده اند.

به گفتۀ مفتاح الصنتا، عضو ارتش ائتلاف ملی لیبی، درگیری ها در حال حاضر در آنسوی مرکز بین المللی کنفرانس واگادوگو ادامه دارد و این نیروها در انتظار دستورات برای پیشروی به سمت اقامتگاه شماره سه این مرکز بین المللی هستند.

مرکز بین المللی کنفرانس واگادوگو ( نام این مرکز از پایتخت بورکینافاسو گرفته شده است) که یکی از مهمترین مراکز دانشگاهی و بین المللی شهر سیرت بود، از زمان اشغال این شهر یعنی ژوئن ۲۰۱۵ به مقر فرماندهی داعش تبدیل شده بود و اواخر هفتۀ گذشته به دست نیروهای ائتلاف افتاد.

عملیات آزادسازی شهر سیرت که محل تولد معمر قذافی، رهبر کشته شدۀ این کشور نیز هست، از اواخر ماه مه آغاز شده است و به گفتۀ منابع نظامی لیبی، نیروهای داعش در پی پیشروی نیروهای ائتلاف ملی لیبی مجبور به عقب نشینی های گسترده شده و در حال حاضر در مجتمع های مسکونی مرکز شهر مستقر شده اند.

این ساختمان ها در محاصرۀ نیروهای دولتی قرار گرفته و در جریان همین پیشروی ها نیز ساختمان رادیوی سیرت که توسط داعش برای تبلیغات این گروه مورد استفاده قرار می گرفت تسخیر شده است.

عملیات آزادسازی شهر سیرت با حمایت هوایی جنگنده های بریتانیایی و آمریکایی در حال انجام است.

همزمان با پیشروی نیروهای دولتی لیبی، سرویس های اطلاعاتی این کشور مدارکی را از مقر فرماندهی داعش در شهر سیرت به دست آورده اند که از فعالیت یک گروه وابسته به داعش به سرکردگی یک تبعۀ تونسی به نام ابونسیم در شهر میلان حکایت دارد. به دستور مقامات ایتالیا، ضریب امنیتی در نقاط حساس مثل فرودگاهها و نیروگاهها به بالاترین حد خود افزایش یافته و عملیات جستجو برای یافتن این فرد و اعضای این گروه نیز آغاز شده است.