تنش میان مسکو و کی یف؛ روسیه در آبهای کریمه دست به یک رزمایش نظامی زد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تنش میان مسکو و کی یف؛ روسیه در آبهای کریمه دست به یک رزمایش نظامی زد

در پی بالا گرفتن تنش میان مسکو و کی یف بر سر شبه جزیره کریمه، نیروی دریایی روسیه روز جمعه در دریای سیاه و در نزدیکی خلیج سواستوپول دست به یک رزمایش نظامی زد.

دو روز پیش رئیس جمهوری روسیه کی یف را به اقدامات تحریک آمیز و استفاده از شگردهای تروریستی برای بی ثبات کردن شبه جزیره کریمه که دو سال پیش ضمیمه خاک فدراسیون روسیه شد متهم کرد. ادعایی که کی یف آن را رد می کند.

ولودیمیر یلشنکو، سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد که خواستار جلسه شورای امنیت شده می گوید رفتار روسیه از «نیت های سوء» این کشور حکایت دارد. او گفت: «امیدوارم بحث در شورای امنیت در درک این موضوع به فدراسیون روسیه کمک کند که چنین رفتاری نمی تواند ادامه پیدا کند. حضور نیروهای نظامی در داخل اوکراین و در مرز اوکراین تصادفی نیست و از نیت های سوء روسیه حکایت دارد.»

با اینحال اوضاع در مرز کریمه با اوکراین آرام گزارش شده است. مردم و خودروها که در انتظار عبور از گذرگاه مرزی هستند بدون مشکل وارد اوکراین می شوند. یکی از ساکنان جانکوی، شهری در نزدیکی مرز کریمه و اوکراین گفت: «من از اتفاقاتی که طی چهار روز پیش روی داد بیخبر بودم. اوضاع در این شهر آرام است. آنها می گویند در مرزها اتفاقاتی افتاده اما ما چیزی ندیده و نشنیده ایم. هیچ خودروی نظامی در این جاده نبوده است. تنها در بزرگراه منتهی به مسکو پلیس راه حضور داشته و نه چیز دیگر.»

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین هم روز پنجشنبه به تمام واحدهای نظامی کشورش در مرز با شبه جزیره کریمه و منطقه شرقی دنباس دستور داده تا در آماده باش کامل باشند.

همزمان ولادیمیر پوتین در دیدار با اعضای شورای امنیت روسیه از اتخاذ تدابیر امنیتی بیشتر برای حفاظت از شهروندان شبه جزیره کریمه و زیرساخت های حیاتی آن خبر داد.