Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رئیس سازمان سنجش: زنان ۵۱ درصد دانشجویان کل کشور را تشکیل می دهند

رئیس سازمان سنجش: زنان ۵۱ درصد دانشجویان کل کشور را تشکیل می دهند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش ایران می گوید از کل دانشجویان ایران ۵۱ درصد زنان و ۴۹ درصد مردان هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین از افزایش سهم زنان در ورودی رشته های نظری دانشگاه‌ها خبر داد و گفت بیش از ۶۰ درصد رشته های نظری به خانم ها اختصاص دارد.

ابراهیم خدایی در ادامه از افزایش دانشگاه‌ها و تعداد دانشجویان در ایران خبر داد و گفت: «تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کشور به ۲ هزار و ۵۰۰ واحد رسیده است و جمعیت دانشجویی نیز به میزان ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر افزایش داشته است.»

وی در پایان گفت: «تعداد دانشگاه‌های برتر ایرانی طی دو سال اخیر در میان یک درصد برتر دنیا، به ۱۳ دانشگاه افزایش پیدا کرده است.»


ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش ایران

آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌های ایران در سال ۱۳۹۵ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۴ و ۲۵ تیرماه در پنج گروه آزمایشی برگزار شد. طبق گزارش‌ها ۶۰ درصد از شرکت‌ کنندگان در این آزمون زنان و ۴۰ درصد مردان بوده اند. تعداد شرکت‌ کنندگان نیز ۸۶۰ هزار نفر بوده است و طبق گفته‌های ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش و آموزش ایران ۷۵۰ هزار نفر از این افراد برای تحصیل در دانشگاه پذیرفته خواهند شد.

سهم ۵۱ درصدی زنان از دانشگاه های ایران در حالی است که در سال های گذشته نسبت دختران دانشجو به پسران «حدود ۶۲ تا ۶۵ درصد» بوده و این میزان به تدریج کاهش داشته است.

در سال های گذشته افزایش تعداد دختران دانشجو در ایران نسبت به پسران، باعث نگرانی برخی از مقامات جمهوری اسلامی شده بود. در این رابطه مرکز پژوهش‌ های مجلس شورای اسلامی در گزارشی در بهمن ماه سال ۸۶ از «تاثیر مخرب برهم خوردن تعادل در درون خانواده‌ها بر اثر ورود دختران به دانشگاه ها» اظهار نگرانی کرده و گفته بود: «افزایش نسبی تعداد پذیرفته‌شدگان دختر در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور طی سال‌های اخیر، نگرانی‌هایی را از حیث اجرایی و نتایج اجتماعی و اقتصادی در بین مدیران و دست‌ اندرکاران امور ایجاد کرده ‌است.»

به دنبال این نگرانی، مقامات ایران درصدد سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاه ها برآمدند و این طرح را به همراه طرح «بومی گزينی» در دانشگاه های کشور علی رغم مخالفت ها به تدریج اعمال کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند