شکست آتش بس در سوریه و احتمال وقوع حمله شیمیایی در حلب

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شکست آتش بس در سوریه و احتمال وقوع حمله شیمیایی در حلب

آتش بس روزانه ای که قرار بود از صبح پنج شنبه در شهر حلب برقرار شود، پیش از اتمام موعد شکسته شد. پیشتر مقامات روسیه وعده داده بودند که عملیات نظامی خود در حمایت از ارتش سوریه در حلب را روزانه به مدت سه ساعت متوقف کرده و امکان ارسال کمکهای غذایی و دارویی را فراهم کنند.

با این حال، حملات هوایی روسیه و آتشباری توپخانه ارتش سوریه پیش از پایان آتش بس آغاز شد، و شهر محاصره شده حلب بار دیگر صحنه درگیریهای شدید شده است. در همین حال، بنا به گزارشها، مناطق تحت کنترل شورشیان در حلب با گازهای سمی مورد حمله قرار گرفته است.

استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در واکنش به این گزارشها می گوید: «در صلاحیت من نیست که تشخیص دهم چه کسانی مرتکب این حمله شده اند و این حمله عملاً اتفاق افتاده یا نه، هرچند که شواهد فراوانی از وقوع آن خبر می دهد. گروه ویژه ای از طرف سازمان ملل در حال بررسی اوضاع است. ارتکاب چنین حمله ای جنایت جنگی است.»

حلب بزرگترین شهر سوریه است که از مدتها پیش صحنه درگیریهای شدید بین شورشیان مخالف بشار اسد و نیروهای ارتش سوریه با پشتیبانی نیروهای روسی و ایرانی بوده است. در حال حاضر، صدها هزار نفر از ساکنان این شهر جنگزده به کمکهای فوری دارویی و غذایی نیاز دارند.