Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعدام پنج زندانی دیگر در ارومیه؛ دفاع رییس قوه قضائیه از اعدام ها

اعدام پنج زندانی دیگر در ارومیه؛ دفاع رییس قوه قضائیه از اعدام ها
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالی که منابع حقوق بشری از اعدام یک زندانی سیاسی کرد به همراه چهار زندانی مواد مخدر در شهر ارومیه خبر داده اند، رییس قوه قضائیه از موج اخیر اعدام ها در ایران دفاع کرده است.

به گزارش خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه صادق آملی لاریجانی با دفاع از اعدام شماری از اعضای گروه «توحید و جهاد» آنها را «تروریست» معرفی کرده و گفته است جمهوری اسلامی در برخورد با تروریسم هیچگونه تسامحی به خرج نخواهد داد.

جمهوری اسلامی روز ۱۲ مرداد ماه، از اعدام ۲۰ نفر از اعضای گروه «توحید و جهاد» به اتهام انجام اقدامات تروریستی خبر داد. در همین حال بامداد سه‌شنبه ۱۹ مردادماه نیز پنج نفر در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. خبرگزاری «هرانا» اسامی اعدام شدگان را محمد عبدالهی، کامران پورفت، امیر عزیزی، جهانگیر رضوی زاده و جبرئیل کنعانی اعلام کرده است.

براساس گزارش هرانا محمد عبدالهی ۳۵ ساله، متاهل و شهروند ساکن شهر بوکان به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهر مهاباد محاکمه و به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او پس از تایید در دیوان عالی کشور در فرودین ماه سال ۹۳ به صورت رسمی از سوی دایره اجرای احکام زندان مهاباد به او ابلاغ شد.

هرانا در این رابطه نوشت:‌ «وکیل محمد عبدالهی تا آخرین لحظات اجرای حکم، بر غیرعادلانه بودن و پر ایراد بودن روند قضایی منجر به صدور حکم موکلش پافشاری کرده و تقاضای توقف اجرای حکم را داشت.»

همچنین هرانا در گزارش دیگری نوشت که به دلایل نامعلومی اعدام «توحید پور مهدی اهل ارومیه با اتهامات مربوط به مواد مخدر و پریسا حاتمی (آقایی) -همسر آقای رضوی زاده» به تعویق افتاده است.

اعدام های اخیر در ایران موجب واکنش بسیاری از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر در جهان شده است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در خصوص اعدام های ١٢ مرداد ماه گفته است: «اتهام‌های کلی و مبهم و محرومیت این متهمان از دادرسی عادلانه و محرومیت از داشتن محاکمه‌ای عادلانه موجب بی‌عدالتی بزرگ در این پرونده‌ ها شده است.»

دیدبان حقوق بشر نیز اعدام ۲۰ زندانی در ایران را «نقطه‌ای شرم‌آور» در سابقه حقوق بشری جمهوری اسلامی خوانده و گفته است که از اول ماه ژانویه سال جاری ایران با دست‌ کم ۲۲۰ اعدام، رکورددار اعدام در منطقه بوده است.


صادق آملی لاریجانی با دفاع از اعدام ها گفته است جمهوری اسلامی در برخورد با تروریسم هیچگونه تسامحی به خرج نخواهد داد.

صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضائیه ایران از اعدام ها دفاع کرده و انتقادهای غرب در این زمینه را «ادامه رفتارهای دوگانه و متناقض غرب در مقابله با تروریسم» خوانده است.

رییس قوه قضاییه ایران با شرعی و قانونی خواندن این اعدام ها گفته است: «ما ارزش‌های مهم الهی، اخلاقی و قانونی خود را فدای برخی حرف‌ها و واکنش‌های نادرست و خلاف واقع مدعیان حقوق بشر نخواهیم کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعدام تعدادی از زندانیان اهل سنت در زندان رجایی شهر

بازداشت‌ها و فشارهای زودهنگام پسا انتخابات؛ آیا پزشکیان اراده و توان نجات زندانیان سیاسی را دارد؟

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند