پیش نویس قانون اساسی مورد نظر ارتش تایلند به همه پرسی گذاشته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مهران احمدی
پیش نویس قانون اساسی مورد نظر ارتش تایلند به همه پرسی گذاشته شد

رای دهندگان تایلندی روز یکشنبه برای شرکت در همه پرسی در مورد پیش نویس قانون اساسی جدید این کشور به پای صندوق های رای رفتند. پیش نویس قانون اساسی جدید به ارتش تایلند قدرت زیادی برای نظارت بر امور کشور می دهد.

از این همه پرسی به عنوان آزمونی برای سنجش میزان محبوبیت دولت ژنرال پرایوت چان اوچا، نخست وزیر تایلند یاد می شود که دو سال پیش در یک کودتای نظامی قدرت را در این کشور به دست گرفت.

نخست وزیر تایلند خطاب به مردم کشورش گفت: «به پای صندوق های رای بیائید زیرا امروز برای آینده کشور مهم است. لطفا تصور نکنید که شرکت یا عدم شرکت شما در همه پرسی مهم نخواهد بود. این مربوط به آینده کشور می شود. این وظیفه شما و بخشی از دموکراسی است. فرایندی که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است تا مردم در همه پرسی شرکت کنند و رای دهند. از واجدین شرایط می خواهم که پای صندوق حاضر شوند و رکورد میزان شرکت رای دهندگان را بشکنند.»

اینگلوک شیناواترا، نخست وزیر سابق نیز که در سال ۲۰۱۴ و در پی کودتای نظامی از قدرت کنار گذاشته شد، از مردم خواست در همه پرسی شرکت کنند.

اینگلوک شیناواترا، نخست وزیر سابق تایلند می گوید: «فکر می کنم امروز روز خیلی مهمی برای تایلند محسوب می شود زیرا این راه و رسم دموکراسی است تا اطمینان حاصل شود که مردم محتوای پیش نویس قانون اساسی را درک می کنند و نظرشان را در مورد آن اعلام می کنند.»

حدود ۵۰ میلیون تایلندی واجد شرایط شرکت در همه پرسی در حالی به پای صندوق های رای رفتند که بنا به اعلام سازمان عفو بین الملل، به دنبال نقض گسترده حقوق بشر در تایلند فضای کارزار تبلیغاتی برای این رای گیری “دلسرد کننده” بوده است.