ترکیه، اتریش را پایتخت نژادپرستی خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترکیه، اتریش را پایتخت نژادپرستی خواند

تنش لفظی میان آنکارا و وین، روز جمعه با اظهارات وزیر امورخارجه ترکیه ادامه یافت.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه تلویزیونی به اظهارات صدر اعظم اتریش در مورد توقیف مذاکرات در روند پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا واکنش نشان داد.

کریستیان کرن، صدراعظم اتریش روز چهارشنبه اعلام کرده بود که در مورد توقف مذاکرات برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا با همتایان اروپایی خود رایزنی خواهد کرد.

آقای چاووش اوغلو می گوید: «صدراعظم اتریش ابتدا باید نگاهی به کشور خود بیندازد، دشمنی با حقوق بشر و نژادپرستی در این کشور ارزش شده است و اتریش پایتخت نژادپرستی افراطی است.»

سپاستین کورتس، وزیر امور خارجه اتریش نیز در واکنش به این سخنان در توئیتر خود آنکارا را به اعتدال در اظهارات و اقدامات فراخواند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از روند تحولات در ترکیه پس از کودتای نافرجام ماه ژوئیه در مورد تصفیه ها و سرکوبهای گسترده دولت رجب طیب اردوغان و احتمال بازگرداندن حکم اعدام برای مجازات کودتاگران اظهار نگرانی کرده اند.

از سوی دیگر در صورت مخدوش شدن روابط ترکیه و اتحادیه اروپا، نگرانیهای بسیاری درباره عمل نکردن ترکیه به تعهدات خود در مورد پناهجویان جود دارد.

بر اساس توافقی که چند ماه گذشته میان اتحادیه اروپا و ترکیه صورت گرفت، این کشور متعهد شد تا از ورود موج پناهجویان به اروپا جلوگیری کند و در ازای عمل به این تعهد خواستار پیوستن به توافقنامه شنگن شده بود.