رییس بانک مرکزی بریتانیا: کمیته سیاست پولی بازهم می تواند تدابیر خود را متحول کند

رییس بانک مرکزی بریتانیا: کمیته سیاست پولی بازهم می تواند تدابیر خود را متحول کند
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بانک مرکزی بریتانیا موسوم به بانک انگلستان در نشست روز پنجشنبه خود با هدف مقابله با تبعات شوک ناشی از نتیجه همه پرسی در این کشور مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا و بازگرداندن آرامش به بازار تغییر و تحول

آگهی

بانک مرکزی بریتانیا موسوم به بانک انگلستان در نشست روز پنجشنبه خود با هدف مقابله با تبعات شوک ناشی از نتیجه همه پرسی در این کشور مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا و بازگرداندن آرامش به بازار تغییر و تحول در سیاستهای پولی را در دستور کار قرار داد.

کاهش نرخ بهره بانک مرکزی از نیم درصد به ۰.۲۵ درصد یکی از مهمترین تدابیر این نهاد است.

افزایش حجم برنامه بازخرید اوراق قرضه از ۳۷۵ میلیارد پوند در سال به ۴۳۵ میلیارد پوند، همچنین گسترش اجرای این برنامه به بازخرید اوراق قرضه شرکتها از دیگر تدابیر بانک مرکزی بریتانیا است. با اجرای این برنامه بانک مرکزی حجم نقدینگی در سیستم پولی را افزایش می دهد.

مارک کارنی، رییس بانک مرکزی بریتانیا با شرکت در یک کنفرانس خبری درباره چشم انداز اقتصادی کشور گفت: «با درنظر گرفتن فاکتورهایی چون عرضه و تقاضا، رشد تولید ناخالص داخلی نسبت به ماه مه زیر رقم ۲.۵ درصد خواهد بود. از سوی دیگر حتی پس از اجرای برنامه های محرکه اقتصادی، نرخ بیکاری از آمار حال حاضر آن یعنی ۴.۹ درصد به ۵ و یا ۵.۵ درصد جمعیت فعال طی دو سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد.»

رییس بانک انگلستان در ادامه درباره تدابیر اتخاذ شده توضیح داد: «مجموع این تدابیر کامل و منطبق با وضعیت، با توجه به وسعت شوک مربوط به برکسیت و تردیدها درباره چگونگی تطابق بازار با این شوک، درنظر گرفته شده و از نظر کمی مناسب است. همچنین دامنه این تدابیر گسترش پیدا خواهد کرد. بنابراین کمیته سیاست پولی می تواند بازهم نرخ بهره را کاهش دهد، در رژیم دریافت وامهای بلند مدت تحول ایجاد کند و برنامه بازخرید اوراق قرضه خود را نیز گسترش دهد.»

انتشار آمارها درباره افت فعالیتهای بخشهای کلیدی کشور از جمله ساخت و ساز، صنعت و خدمات زنگ خطر را برای سیاستگذاران بانک مرکزی بریتانیا به صدا درآورده بود. اکنون این نهاد مصمم است تا از همه امکانات خود برای مهار آشفتگی بازار، تنظیم میزان رشد اقتصادی کشور و جلوگیری از رکود اقتصادی استفاده کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مثبت بازارهای بورس اروپایی به تدابیر بانک مرکزی بریتانیا

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد