مشعل المپیک به شهر ریو دو ژانیرو رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مشعل المپیک به شهر ریو دو ژانیرو رسید

سرانجام شعله المپیک در فانوس طلایی آن، روز چهارشنبه ۳ اوت (۱۳ مرداد) از مسیر خلیج گوانابارا به شهر ریو دو ژانیروی برزیل، محل برگزاری بازیهای المپیک ۲۰۱۶ میلادی رسید.

شعله المپیک در این روز توسط برادران گریل، توربن و لارس که ستارگان ورزش قایقرانی برزیل هستند حمل می شد. توربن گریل دو طلای المپیک و چهار طلای مسابقات جهانی قایقرانی را در کارنامه اش دارد.

ادواردو پائس، شهردار ریو پس از رسیدن مشعل به این شهر گفت: «بازیهای المپیک و حرکت المپیک دربرگیرنده ارزش های بسیاری است که برزیلی ها و مردم ریو باید از این ارزش ها پیروی کنند. این بازیها نماد جهانی است که همه ما به دنبال یافتن آن هستیم. جهانی که در آن صلح برقرار است؛ جایی که به ملتها، مذهبها، اعتقادها و نگرشهای مختلف احترام گذاشته می شود.»

این شعله برای رسیدن به ریو دو ژانیرو، ۲۰ هزار کیلومتر از خاک برزیل را پشت سر گذاشت.

بازیهای المپیک ۲۰۱۶ میلادی روز جمعه ۵ اوت (۱۵ مرداد) در حالی آغاز می شود که اعتراض ساکنان برزیل به ناامنی های اجتماعی و مشکلات اقتصادی این کشور همچنان ادامه دارد.

عصر سه شنبه دانشجویان و معلمان برزیلی بار دیگر به خیابانها آمدند و به صرف گستردۀ بودجه عمومی برای برگزاری المپیک آنهم در حالی که پرداخت حقوق کارمندان و کارگران به تعویق افتاده است، اعتراض کردند.

این اعتراضات در نهایت منجر به درگیری میان پلیس و مخالفان دولت شد و پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرد.