Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش ها به گفتگوی زنده تلویزیونی حسن روحانی

واکنش ها به گفتگوی زنده تلویزیونی حسن روحانی
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی رییس جمهوری ایران سه‌ شنبه شب ۱۲ مرداد در یک گفتگوی زنده تلویزیونی شرکت کرد و درباره موضوعات برجام، فیش های حقوقی و سرمایه گذاری در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

پیش از سخنان حسن روحانی شبکه یک تلویزیون ایران کلیپ «پاره کن کاغذ برجام که آتش بکشیم» را پخش کرد که در آن تلویحا از برجام انتقاد شده است.

کلیپی که پیش از اخبار ساعت ۲۱ و سخنرانی روحانی از شبکه یک پخش شد
«پاره کن کاغذ #برجام که آتش بکشیم» pic.twitter.com/zaBCFGp5eg

— Sobhan Hassanvand (@Hassanvand) August 2, 2016

آقای روحانی در این گفتگوی زنده تلویزیونی ابتدا به موضوع برجام اشاره و در این رابطه با بیان اینکه آمریکا به صورت دقیق به تعهدات خود در برجام پایبند نبوده است گفت اگر این کشور در اجرای این توافق حسن نیت داشت، ممکن بود که ایران در موضوعات دیگر هم مذاکره می‌کرد.

رییس جمهوری ایران با اشاره به سخنان رهبر جمهوری اسلامی گفت که اگر آمریکایی‌ها با حسن نیت توافق اتمی وین را اجرا می‌کردند و جلوی کندکاری‌ها را می‌گرفتند چه بسا با آنها در یک موضوع دیگر هم مذاکره می‌کردیم که می‌توانست به نفع آنها و همچنین منطقه باشد.

وی بدون ذکر نام، برخی از کشورهای منطقه را متهم کرد که در مسیر اجرای توافق اتمی وین سنگ‌اندازی می‌کنند.

آقای روحانی با بیان اینکه توافق اتمی وین فضای خوبی را برای کشور به وجود آورده است اما طرف خارجی در اجرای آن اهمال‌هایی داشته است افزود: برجام در برخی زمینه‌ها مانند فروش نفت و نقل و انتقال پول به خوبی اجرا شده و در برخی موارد مانند همکاری بانک‌های بزرگ و نقل و انتقال ذخایر ایران مشکلاتی وجود دارد.

سخنان رییس جمهور ایران در شرایطی است که رهبر جمهوری اسلامی بارها از نحوه اجرای برجام انتقاد کرده است. آقای خامنه ای یک روز قبل از سخنان روحانی ضمن اعتراض به برداشته نشدن یکباره تحریم‌ها علیه ایران، توافق اتمی وین را یک تجربه بی‌نتیجه از مذاکره با آمریکا خوانده و گفته بود که مشکلات و چالش‌های منطقه‌ای دو کشور با مذاکره قابل حل نیست.

در همین رابطه روز چهارشنبه ١٣ مرداد صادق آملی لاریجانی رییس فوه قضاییه نیز در مراسم بزرگداشت «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» با انتقاد از آمریکا گفت: «به شورای عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه و ستاد حقوق بشر پیشنهاد می کنم مسئله گفتگو با کشورهای اروپایی را در بحث حقوق بشر باز کنند؛ چون ما در زمینه حقوق بشر مدعی هستیم؛ اما حساب آمریکایی‌ها جداست؛ آنها اهل خدعه هستند و این موضوع را تمام و کمال در برجام نشان دادند و همانطور که رهبری فرمودند، ما برجام دو و سه و چهار و پنج نداریم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: برجام ارتباطی به اعتمادسازی بین ایران و آمریکا ندارد

در همین حال روز چهارشنبه جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری در مورد اجرای برجام و اظهارات مقامات جمهوری اسلامی گفت که برجام به اعتمادسازی بین ایران و آمریکا ارتباطی ندارد.

جان کربی با اشاره به سخنان رهبر ایران درباره برجام گفت: «ما در نظر نداریم که به تمام لفاظی‌های تبلیغاتی ایران در مورد برجام پاسخ بدهیم، ولی در عین حال همواره مشغول ارزیابی وضعیت هستیم که آیا آنها به تعهدات خود، و ما به تعهدات خود عمل کرده ایم یا نه.»

وی افزود: برجام هرگز ربطی به اعتماد نداشته بلکه مربوط به راستی‌آزمایی در چارچوب حقوقی بسیار قاطعانه‌ای بوده است برای حصول اطمینان از اینکه دو طرف به تعهدات عمل می‌کنند. بنابراین با احترام برای اظهار نظر رهبر جمهوری اسلامی، باید بگویم که هیچ چیزی در این توافق صرفا بر اعتماد مبتنی نبوده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پایان گفت: «ایالات متحده مصمم است به تمامی تعهدات و مسئولیت‌های خود در قالب برجام عمل کند، زیرا معتقد است که این توافق باعث ثبات منطقه و شاید حتی جهان شد و به همین دلیل هم، تمرکز وزیر خارجه دقیقا بر این است که اطمینان حاصل کنیم خودمان به تعهداتمان عمل می‌کنیم و البته مراقب باشیم که ایران هم همچنان به تعهدات متقابل خود عمل می‌کند.»

بخش دوم سخنان روحانی: موضوع فیش‌های حقوقی و سرمایه گذاری در ایران

رییس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنانش به موضوع فیش‌های حقوقی و سرمایه گذاری در ایران پرداخت و اعلام کرد که بیش از سه میلیارد دلار سرمایه گذاری در ایران قطعی شده است.

آقای روحانی ضمن اینکه ابراز امیدواری کرد که ایران درسال ۹۵ به رشد اقتصادی پنج درصد برسد گفت: «سال ۹۳ ما یک بار توانستیم از رکود عبور کرده و به رشد سه درصد برسیم، اما در ادامه راه قیمت نفت کاهش پیدا کرد و سال ۹۴ با مشکلاتی رو به رو شدیم.»

رییس دولت یازدهم در ادامه ضمن انتقاد از جناحی شدن موضوع حقوق‌های نجومی گفت که تنها حدود یک درصد از مدیران دولت حقوق غیر متعارف دریافت کرده‌اند و این حقوق‌ها نیز در بخش‌های خصوصی- دولتی، مشهور به خصولتی پرداخت شده است.

آقای روحانی نقش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در موضوع فیش‌های حقوقی را بسیار برجسته خواند و گفت حقوق‌های غیر متعارفی که ثابت شود در دریافت آن تخلف شده به دولت بازگردانده می‌شود و اگر مشخص شود که افراد تخلف‌های دیگری هم داشته‌اند به قوه قضائیه معرفی می‌شوند.

آگهی

رییس جمهور ایران در پایان، واگذاری فعالیت‌های اقتصادی به مردم را از جمله راه‌های مبارزه با فساد ذکر کرد و گفت: «دستگاه‌هایی که باید امنیت کشور را حفظ کنند و مسئولیت اصلی را بر عهده داشته باشند، نباید وارد بخش اقتصاد شوند؛ باید اقتصاد به مردم واگذار شود و مردم هم مالیات خود را پرداخت کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟