دستگیری دست کم ۱۰ نفر در استان موغله ترکیه در پی کودتای نافرجام

دستگیری دست کم ۱۰ نفر در استان موغله ترکیه در پی کودتای نافرجام
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دست کم ۱۰ نفر از نیروهای ارتش ترکیه بامداد دوشنبه در استان موغله، در جنوب غرب این کشور بازداشت شدند.

آگهی

دست کم ۱۰ نفر از نیروهای ارتش ترکیه بامداد دوشنبه در استان موغله، در جنوب غرب این کشور بازداشت شدند.

اتهام آنها عضویت در گروهی است که قصد داشتند در شب وقوع کودتای نافرجام به هتلی در شهر مارماریس که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور در آن اقامت داشت، حمله کنند.

پس از وقوع این کودتای نافرجام، دولت اردوغان پاکسازی وسیع نیروها در نهادها مختلف دولتی را آغاز کرد و بر این اساس تا کنون نزدیک به ۶۶ هزار نفر از کارکنان ارتش، قوه قضائیه، خدمات شهری، مدارس و همچنین شمار قابل توجهی از روزنامه نگاران را بازداشت یا از کار معلق کرده و تحت بازجویی قرار داده است.

دولت آقای اردوغان در صدد است نیروهای نظامی را بیش از گذشته تحت کنترل خود در آورد. بر این اساس، روزنامه رسمی ترکیه روز یکشنبه ۳۱ ژوئیه از سلب درجۀ بیش از ۱۷۰۰ نفر از پرسنل نظامی این کشور خبر داد. این افراد چهل درصد از فرماندهان و ژنرالهای ارتش ترکیه را شامل می شوند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین در یک گفتگوی تلویزیونی تاکید کرد که با تغییرات جدید، ارتش ترکیه قویتر از گذشته خواهد بود. رجب طیب اردوغان گفت: «نیروهای ارتش ما با آخرین فرمانِ آماده سازی بسیار قویتر خواهند شد. فرماندهان ارتش ما به وزیر دفاع گزارش خواهند داد و تحت کنترل وزیر خواهند بود و نه وزارتخانه.»

در چنین موقعیتی آنکارا یک بار دیگر به اتحادیه اروپا نیز هشدار داد که چنانچه این اتحادیه امکان سفر بدون روادید را برای شهروندان ترکیه فراهم نکند، آنکارا توافق با بروکسل در زمینه جلوگیری از ورود مهاجران به اروپا را لغو خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه