Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا اجازه مشروط فرود هواپیماهای ساخت این کشور در ایران را صادر کرد

آمریکا اجازه مشروط فرود هواپیماهای ساخت این کشور در ایران را صادر کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور مجوزی، به هواپیماهای ساخت این کشور در خطوط هوایی خارجی اجازه داد تا برای «اقامت کوتاه» در ایران فرود بیایند.

به‌گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از جاناتان اپستین، یک مشاور حقوقی شرکت آمریکایی هواپیمایی هلند اند نایت(Holland & Knight)، ممنوعیت فرود هواپیماهای ساخت ایالات متحده، منحصر به ایران بوده است. به‌گفته آقای اپستین، به دلیل یک ابهام قانونی، چنین هواپیماهایی همواره می‌توانستند در سایر کشورهای مشمول تحریم‌های آمریکا از جمله کوبا، کره شمالی، سوریه و سودان فرود بیایند.

مجوز فرود و اقامت کوتاه مدت هواپیماهای ساخت آمریکا یا هواپیماهایی که قطعات آمریکایی در آن‌ها به کار رفته در ایران درحالی صادر شده است که مقامات این کشور پیش‌تر با ایرباس و بویینگ برای خرید صدها فروند هواپیما توافق کرده بودند. با این حال مخالفت کنگره ایالات متحده با فروش بویینگ به ایران از یک سو و ناتوانی از تامین مالی برای خرید هواپیماهای ایرباس، نوسازی ناوگان هوایی غیرنظامی ایران، دست‌کم در کوتاه مدت در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا گفته است مصوباتی که اجرای برجام را تضعیف می‌کنند را وتو خواهد کرد.

Late Friday announcement: U.S. allows American-made planes to be flown to Iran, something airlines were doing anyway https://t.co/aTJNHfB4n4

— Yeganeh Torbati (@yjtorbati) July 29, 2016

به گفته یک کارشناس، هواپیماهای شرکت‌های هوانوردی، به هر حال در ایران فرود می‌آمدند، اما مجوز صادر شده در روز جمعه برخی ابهام‌ها را به‌ویژه برای لیزینگ‌ها، برطرف می‌کند.

مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا شروطی را برای فرود اینگونه هواپیماها در ایران وضع کرده است؛ از جمله اینکه مدت اقامت در این کشور نباید از ۷۲ ساعت تجاوز کند. به علاوه خطوط هوایی خارجی مجاز به داشتن انباری برای ذخیره قطعات تعویضی در ایران هم نیستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

چرا ۲۰ هواپیما در امتداد آسمان ایران از مسیر خود منحرف شدند؟