«دوپینگ و فریبکاری کنید و به المپیک ریو بروید!»

«دوپینگ و فریبکاری کنید و به المپیک ریو بروید!»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کاروان روسیه در المپیک ریو متشکل از۳۸۷ ورزشکار است و نخستین گروه از آنها شامگاه یکشنبه وارد دهکده المپیک شدند.

آگهی

کاروان روسیه در المپیک ریو متشکل از۳۸۷ ورزشکار است و نخستین گروه از آنها شامگاه یکشنبه وارد دهکده المپیک شدند.

پس از محرومیت دومیدانی کاران روسیه از حضور در این بازیها به دلیل افشای موارد گسترده دوپینگ و نیز آنچه سیستم دولتی کنترل دوپینگ در این کشور خوانده می شود، کمیته بین المللی المپیک، شرکت کلیه ورزشکاران روسیه در المپیک را به کسب مجوز از فدراسیون های بین المللی رشته مختلف ورزشی مشروط کرده است. در این میان ورزشکاران المپیکی رشته تنیس تاکنون این مجوز را از فدراسیون بین المللی تنیس دریافت کرده اند.

کمیته بین المللی المپیک پنج معیار را برای صدور این مجوز مشخص کرده که یکی از آنها نداشتن سابقه محرومیت به دلیل دوپینگ است.

همین یک معیار برای محرومیت یولیا استفانوا دومیدانی کار زن روس و متخصص دوی هشتصد متر کافی است. او به دلیل وجود موارد مشکوک در بیلان خونی اش طی سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ از فعالیت ورزشی محروم شده بود.

استفانو و همسرش که کارمند سابق آژانس مبارزه با دوپینگ روسیه است از جمله نخستین افرادی بودند که از وجود یک سیستم دوپینگ سازماندهی شده در کشورشان خبر دادند.

در گزارش مستندی که سال ۲۰۱۴ توسط هایو زپلت تهیه و در تلویزیون آلمان پخش شد، استفانو از چگونگی دخالت دولت در مدیریت و دستکاری نتایج کنترل دوپینگ پرده برداشت. او همچنین تصریح کرد که ورزشکاران روسیه در ازای دریافت مواد نیروزا ملزم می شوند بخشی ازدستمزد خود را به مسئولین بالادست خود بپردازند.

پس از این افشاگری های شوک آور که دومیدانی کاران روسیه را تا اطلاع ثانوی از کلیه مسابقات محروم ساخت، استفانو به همراه خانواده اش مجبور به ترک کشورش شد. او ابتدا به آلمان و سپس به کانادا مهاجرت کرد. استفانو به رغم دریافت مجوز برای شرکت در المپیک به عنوان یک ورزشکار مستقل، با توجه به حکم کمیته بین المللی المپیک مبنی بر محرومیت هر ورزشکار روسِ دارای سابقه دوپینگ، از حضور در ریو بازماند.

مصاحبه با کارشناس
در همین خصوص با کارشناس مسائل مربوط به دوپینگ، هایو زپلت از کانال تلویزیونی ای آر دی گفتگویی کرده ایم. او در یک فیلم مستند از دوپینگ نظام مند ورزشکاران روس پرده برمی دارد و آن را به باد انتقاد می گیرد. از وی بعنوان اولین سوال می پرسیم آقای هایو زپلت نظرتان در خصوص تصمیم کمیته بین المللی المپیک چیست؟

هایو زپلت: این تصمیم، شکست مطلق بود در مبارزه با دوپینگ،عقب گردی است علیه ورزش پاک. برندگان فریبکاران هستند، این پیام دیروز کمیته بین المللی المپیک است، چرا که در برابر روسیۀ خرس سر خم کردند. این تصمیم بر بدترین نوع دوپینگ دولتی که تنها با دوپینگ ۳۰ سال پیش در آلمان شرقی قابل مقایسه است، صحه نگذاشت. شاید دوپینگ به لحاظ زمانی و اجتماعی آنگونه که باید هنوز امری مذموم و مطرود نیست اما کمیته نقطه پایانی به این پدیده نگذاشت. کمیته بین المللی المپیک سرنوشت ورزشکاران روسِ حاضر در ریو را بر عهده سازمانهای بین المللی ورزش می نهد. آنها هستند که باید آزمایش کنند، که آیا این ورزشکاران در فهرست نهایی جا خواهند گرفت و آیا بخشی از دوپینگ دولتی بوده اند یا نه، امری که ۱۲ روز مانده به آغاز بازی ها ممکن نیست.

یورونیوز: همانگونه که شما گفتید سازمانها وقت بسیار کمی دارند. اما آیا قرار دادن همه ورزشکاران در یک سبد و تحریم همه آنان تصمیمی درست خواهد بود اگر دوپینگ دولتی در مورد به مورد ورزشکاران اثبات نشود؟ شما خودتان بارها گفته اید که احتمالا همه ورزشکاران روسیه دوپینگ نکرده بوده اند، منظورم اصل بیگناهی تا اثبات جرم است!

هایو زپلت: به جز یک نهاد یا کمیته المپیک روسیه که ورزشکاران تحت نظارت آن عمل کرده و در مسابقات شرکت می کنند، هیچ ورزشکاری تحریم نمی شود. اگر نهادِ مسئول، پاکی ورزشکارانش را تضمین نکند، تنها به این دلیل که خود این نهاد زیر مجموعه ای است از یک مجموعه آلوده و فاسد، در این صورت «فرصت برابر» برای ورزشکاران معنایی نخواهد داشت و تنها می توان بر روی فریبکاران احتمالی و اصلی تمرکز داشت و بس. از همین روست که «آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ» را داریم که همه کمیته های عضو آن ملزم به رعایت قوانین آن هستند. روس ها بنیان این قوانین را در سطحی شکسته اند که هیچ وقت شاهدش نبوده ایم. و سوال این است که آیا و متاسفانه حتی ورزشکاران پاک هم باید محروم شوند، ورزشکاران پاکی که بی شک در نظام ورزش روسیه وجود دارند؟

یورونیوز: این تصمیم چه تاثیراتی بر آینده بازی های المپیک خواهد داشت؟

هایو زپلت: در بدترین سناریوی ممکن، دست دولت روسیه در دوپینگ در سال ۲۰۱۶ و نیز در سالهای پیش از آن رو شد، فریبی کنترل شده و سیاسی در سطحی وسیع. ورزشکاران پنهانی دوپینگ می شدند، نمونه های مثبت دوپینگ از بین برده شده یا ناپدید شده اند، به دست وزارت ورزش و با حمایت سازمان امنیت و اطلاعات. اگر این سطح از دستکاری و فریبکاری کافی نیست و ما نباید کمیته المپیک ملی روسیه را محروم کنیم، نمی دانم چه اقدام دیگری باید در مبارزه با دوپینگ انجام شود. کمیته بین المللی المپیک این کار را نکرد و به جای آن، این پیام را به جهان فرستاد: ببینید، می توانید تا جایی که می خواهید فریبکاری کنید و همچنان با خیال راحت در بازی های المپیک شرکت کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد

اوکراین: برای نخستین‌بار بمب‌افکن راهبردی روسیه را سرنگون کردیم

اولین مصاحبه یولیا ناوالنایا همسر الکسی ناوالنی؛ از چگونگی شنیدن خبر مرگ او تا انتقاد از غرب