Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشدید جنگ روانی علیه دولت روحانی؛ با چه هدفی؟

تشدید جنگ روانی علیه دولت روحانی؛ با چه هدفی؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

این روزها برخی محافل و رسانه های حامی سیاست های دولت حسن روحانی، نسبت به افزایش بی سابقه فشار علیه این دولت هشدار می دهند.

مرتضی مبلغ معاون سیاسی وزارت کشور در دولت محمد خاتمی روز یکشنبه در گفتگو با روزنامه ایران، از یک جریان افراطی در کشور که از منابع گسترده قدرت، ثروت و رسانه برخوردار است نام می برد و در توضیح اهداف این جریان می گوید: «هدف اصلی آنان، این است که جریان سیاسی حامی آقای روحانی بار دیگر رأی نیاورد، یا به زعم خودشان که بارها تکرار کرده اند، ریاست جمهوری آقای روحانی یک دوره ای شود.»

محسن غرویان استاد حوزه علمیه قم نیز روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری ایلنا از تشکیل و فعال شدن اتاق های فکر در نقاط مختلف علیه دولت روحانی یاد کرد و گفت: «اطلاع دارم به صورت مخفیانه و در سکوت از اساتید و علمای حوزه برای نشست‌هایی در تهران با حضور احمدی نژاد دعوت رسمی شده است تا در این نشست‌ها هماهنگی‌های لازم را برای انتخابات آینده ریاست جمهوری داشته باشند.»

این مدرس فلسفه اسلامی در توضیح اختلافات و رقابت‌های سیاسی درون جمهوری اسلامی به ریشه های فکری و دیدگاهی این اختلافات اشاره کرد و گفت: «مساله روشن این است که در مملکت ما دو جریان فکری و سیاسی وجود دارد و با هم رقابت می‌کنند؛ یک جریان واپس‌گرای سنتی و خشک و به یک معنا ارتجاعی است؛ جریان دیگر جریان روشنفکری دینی است و عالمانی در آن هستند که با دنیای روز آشنا هستند و با علوم جدید ارتباط دارند و نگاه به آینده داشته و طالب روابط انسانی با جوامع دنیا هستند.»

مرتضی مبلغ نیز در گفتگوی خود با روزنامه ایران از این اتاق های فکر به عنوان اتاق تخریب نام برده و می گوید: «اتاق فکر تخریب، بسیار جدی و واقعی است. کسانی در کشور هستند که منافع باندی، شخصی و جریانی دارند و به هیچ وجه به فکر منافع ملی نیستند. این مربوط به حالا هم نیست، از ابتدای انقلاب بوده و در هر مقطعی چهره های مختلفی پیدا می کرد.»

این معاون وزیر کشور دولت اصلاحات بدون اینکه به اعضای این اتاق های فکر و حامیان اصلی آنها در ساختار سیاسی کشور اشاره کند می گوید: «وارد این جزئیات نمی شوم؛ اما قطعی و یقینی است که این اتاق های فکر و اتاق های جنگ روانی وجود دارد و این جریان ها، دسترسی های گسترده ای به اطلاعات منابع مختلف کشور دارند و براحتی می توانند عملیات روانی خود را دنبال کنند.»

اگرچه بیش از یکسال است که محمود احمدی نژاد برای ورود مجدد به عرصه انتخابات پا به میدان گذاشته، اما این تلاش ها تا کنون از سوی جناح‌ها و بازیگران موثر در عرصه سیاست ایران کمتر جدی گرفته شده است. با این حال ناکامی های کابینه روحانی به ویژه در غلبه بر رکود اقتصادی و بیکاری و نیز ضعف تشکیلاتی و رسانه ای دولت، نگرانی‌هایی را درباره انتخابات ریاست جمهوری پیش رو ایجاد کرده است.

محسن غرویان که خود قبلا در مصاحبه با روزنامه انتخاب گفته بود: «به نظر من، پرونده احمدی نژاد برای همیشه بسته شده و مختومه است، از نظر ما خیلی نباید به ایشان پرداخته شود.»، اما وی اکنون در گفتگو با خبرگزاری ایلنا از مجموعه فشارهایی که طیف متشکل مخالفان دولت روحانی وارد می کنند به نحوهشدار آمیزی یاد می کند.

آقای غرویان در پاسخ به پرسشی درباره ادعاهای مربوط به تک‌دوره‌ای بودن دولت روحانی می‌گوید: «معتقدم یک اتاق فکر علیه دولت وجود ندارد، بلکه چندین اتاق فکر در حال فعالیت هستند که پایگاه‌های آنها در تهران، قم، مشهد و برخی شهرهای دیگر است. این اتاق‌های فکر متعدد است که در آنها رقبای روحانی می‌نشینند و برنامه‌ریزی می‌کنند؛ و شاید پول‌های زیادی را برای برهم زدن سخنرانی‌ها و ایجاد موج علیه دولت صرف می‌کنند.»

آقای مبلغ نیز هشداری مشابه می دهد و روز یکشنبه در گفتگو با روزنامه ایران می گوید: «جریان های مخالف دولت، یک امپراتوری عظیم رسانه ای را تشکیل می دهند که در مقابل رسانه های طرفدار دولت قابل قیاس نیست. در این هیاهو، صداها گم می شود. دولت باید چاره اندیشی کند تا صدای آن گم نشود. روحانی باید مستقیم با مردم حرف بزند، حقایق را آشکار کند و اگر جایی خطا وجود دارد، عذرخواهی کنند، کما اینکه بارها این را گفته اند. اما باید بگویند که برخی رسانه ها با وجدان عمومی چه می کنند. انفعال سایر ابزارهای رسانه ای دولت نیز باید برطرف بشود.»

اما به نظر می رسد خطر اصلی برای “دولت تدبیر و امید” نه فعالیت های آقای احمدی نژاد برای بازگشت به صحنه و نه امپراطوری رسانه ای جریان های مخالف، بلکه به گفته بسیاری از تحلیل گران مستقل، خطر اصلی می تواند فرصت کم باقیمانده برای دولت جهت به بار نشستن و تاثیر گذاری برنامه های آن در زندگی روزمره مردم و ایجاد رونق اقتصادی و فضای بازتر فرهنگی و سیاسی، یعنی وعده های اولیه آقای روحانی و در نتیجه ایجاد یاس سیاسی در جامعه باشد .

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است