پارلمان اسرائیل راه اخراج نمایندگان را هموار کرد

پارلمان اسرائیل راه اخراج نمایندگان را هموار کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پارلمان اسرائیل روز چهارشنبه قانون بحث برانگیزی را تصویب کرد که اجازه می دهد نماینده ای که اقدام به تحریکات نژادپرستانه کرده یا از مبارزات مسلحانه علیه دولت اسرائیل حمایت می کند، استیضاح و اخراج…

آگهی

پارلمان اسرائیل روز چهارشنبه قانون بحث برانگیزی را تصویب کرد که اجازه می دهد نماینده ای که اقدام به تحریکات نژادپرستانه کرده یا از مبارزات مسلحانه علیه دولت اسرائیل حمایت می کند، استیضاح و اخراج شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با استقبال از تصویب این قانون، اعلام کرد به این ترتیب به وضعیت کنونی که باعث شده افرادی که از ترور حمایت می کنند در کنست حضور یابند، پایان داده می شود.

اما منتقدان و بطور ویژه نمایندگان عرب پارلمان اسرائیل می گویند این قانون ضد دموکراسی است و باعث خاموش شدن صدای اعراب در پارلمان اسرائیل می شود.

ایمن اوده، نماینده عرب پارلمان اسرائیل می گوید: «استراتژی واضح و ثابت نخست وزیر، افزایش تحریکات علیه اقلیت عرب است. از آنجا که او در آستانه انتخابات است، دائما تحریکات علیه ما را افزایش می دهد. همین موضوع نیز دلیل تصویب قانون “اخراج” است زیرا از نفوذ ما می ترسد. ما ۲۰ درصد جمعیت هستیم و اگر مشروعیت داشته باشیم او نمی تواند همچنان نخست وزیر باقی بماند و جناح راست نمی تواند برای بلند مدت اداره کشور را در اختیار داشته باشد.»

بر اساس این قانون، برای پذیرش استیضاح چنین نمایندگانی، ضروری است که سه چهارم از نمایندگان یا به عبارت دیگر ۹۰ نفر از ۱۲۰ نماینده پارلمان به استیضاح رای مثبت دهند.

اما زئيف إلكين، دیگر نماینده پارلمان اسرائیل می گوید: «یک قانون که در کشورهای دیگر هم وجود دارد، تصویب شده است تا به کنست اجازه دهد تحت یک اجماع گسترده بگوید همین است. واقعیت این است که در پارلمان اسرائیل نمایندگانی وجود دارند که بطور آشکار از تروریسم حمایت می کنند و مخالف تعهداتی عمل می کنند که در دوران انتخابات قبول کردند. این غیرممکن است. مردم اسرائیل و سیستم سیاسی دیگر حاضر به پذیرش چنین چیزی نیستند.»

این قانون یک هفته پس از آن تصویب می شود که اتحادیه اروپا هشدار داد اقدامات کنست، دموکراسی و آزادی بیان را در اسرائیل به خطر انداخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای «نسل‌کشی» علیه اسرائیل؛ گزارشگر سازمان ملل: با تهدیدهایی روبرو بودم

تاکتیک جنگی و سناریوهای ناهمگون اسرائیل برای امروز و فردای غزه؛ سرنوشت باریکه فلسطینی چه می‌شود؟

حملات اسرائیل به نوار غزه؛ آمریکا قطعنامه پیشنهادی برای برقراری آتش‌بس را وتو کرد