اظهار نظر فدریکا موگرینی و جان کری درباره کودتای نافرجام ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اظهار نظر فدریکا موگرینی و جان کری درباره کودتای نافرجام ترکیه

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جان کری وزیر امور خارجه ایالت متحده آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا و آمریکا در بروکسل به اظهار نظر در مورد کودتای نافرجام جمعه شب در ترکیه پرداختند.

در این کنفرانس مطبوعاتی اقای کری وزیر امور خارجه آمریکا با اظهار تاسف از حوادث پنجشنبه شب در نیس، به عزم اتحادیه اروپا و آمریکا در مبارزه با تروریسم پرداخت.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه با اشاره به اتفاقات اخیر ترکیه، اعلام کرد که دولت آمریکا از دولت غیرنظامی و قانونی ترکیه و نیز نهادهای دمکراتیک حمایت می کند و تاکید کرد که دولت آمریکا، در راه اجرای عدالت درباره کودتاگران نخواهد ایستاد.

خانم موگرینی نیز بر حفظ نهادهای دموکراتیک و مشروع در ترکیه و حمایت اتحادیه اروپا از نهادهای مشروع در این کشور تاکید و اعلام کرد که محکوم کردن کودتا در ترکیه به معنی لغو حاکمیت قانون و نظام برقراری عدالت نیست.

پس از کودتای نافرجام جمعه شب در ترکیه، ۲۸۳۹ نفر از نیروهای مسلح این کشور بازداشت و تعداد زیادی از قضات این کشور،۲۹ سرهنگ و ۵ ژنرال ارتش ترکیه از مقام خود عزل شده اند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور گفته است که کودتاگران بشدت مجازات خواهند شد و قول داده است که نیروهای ارتش را تصفیه خواهد کرد.