Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دولت ترکیه از مردم خواست به حضور شبانۀ خود در خیابانها ادامه بدهند

دولت ترکیه از مردم خواست به حضور شبانۀ خود در خیابانها ادامه بدهند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت ترکیه از هواداران خود خواست تا خیابان های شهرهای این کشور را ترک نکنند و با حضور شبانۀ خود مانع از تحرکات احتمالی کودتاگران شوند.

آگهی

دولت ترکیه از هواداران خود خواست تا خیابان های شهرهای این کشور را ترک نکنند و با حضور شبانۀ خود مانع از تحرکات احتمالی کودتاگران شوند.

بن علی ییلدریم، نخست وزیر این کشور که در جمع حامیات دولت در آنکارا سخن می گفت، با تاکید بر اینکه خیابان ها نباید شب ها خالی باشد گفت: «در طول روز ما به کارهایمان می پردازیم چرا که جریان زندگی ادامه دارد اما وقتی شب فرا می رسد، بعد از ترک کارهایمان آیا این مراقبت را ادامه می دهیم؟ بله، تا زمانی که همۀ آنها را دستگیر نکنیم و همه آنها را از سر راه خودمان کنار نزنیم نمی خوابیم.»

در پی این کودتای نافرجام علیه دولت همچنین رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه از احتمال بازگشت مجازات اعدام در این کشور برای تنبیه کودتاگران سخن گفت. مجازات اعدام در اوت سال ۲۰۰۲ و با تصویب پارلمان وقت در ترکیه لغو شده است.

طی روزهای پس از این کودتا بیش از ۶۰۰۰ نیروی نظامی که متهم به مشارکت در این کودتا هستند، دستگیر شده و رئیس جمهوری ترکیه که با عنوان «ویروس» از مخالفان خود نام برده است می گوید این دستگیری ها را تا از بین بردن این ویروس ها ادامه خواهد داد. بیش از ۲۵۰۰ قاضی و دادستان نیز از کار معلق شده و تعدادی نیز بازداشت شده اند.

در نتیجۀ این کودتای نافرجام که روز جمعه بوقوع پیوست دست کم ۲۶۰ نفر کشته شده اند که در میان آنها غیرنظامیان نیز دیده می شوند. از جمله قربانیان این کودتا، رئیس کارزار انتخاباتی رجب طیب اردوغان است که بهمراه پسر ۱۶ سالۀ خود در روی پل بسفر در نتیجۀ اصابت گلوله جان خود را از دست داد.

سرهنگ علی یازیچی، یکی از افسران ریاست جمهوری، ژنرال آکین ازتورک که از او بعنوان رهبر کودتا نام می برند و همچنین فرماندۀ پایگاه هوایی اینجرلیک که آمریکا حملات خود علیه داعش را از آنجا صورت می دهد نیز در میان دستگیرشدگان دیده می شوند.

مقامات ترکیه همچنین خواهان استرداد فتح الله گولن رهبر جنبش موسوم به ‘خدمت’ بزرگترین مخالف رجب طیب اردوغان شده اند. دولت ترکیه وی را که در حال حاضر در آمریکا بسر می برد عامل اصلی این کودتا معرفی کرده است اما فتح الله گولن این اتهامات را رد می کند.

به دستور دولت همچنین، جنگنده های اف ۱۶ نیروی هوایی ترکیه از شامگاه یکشنبه گشت های هوایی خود را آغاز کرده اند. رسانه های ترکیه نیز از حضور سه هلی کوپتر ارتش در شامگاه یکشنبه در آسمان استانبول خبر داده اند.

بیش از ۲۰۰۰ نیروی نظامی نیز در ساختمان های دولتی و نقاط حساس و پرتردد استانبول از جمله فرو دگاههای این شهر مستقر شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه پاکسازی در ارتش ترکیه پس از کودتای نافرجام؛ تعداد بازداشتی ها به شش هزار نفر رسید

تظاهرات هزاران نفر در استانبول در مخالفت با طرح اردوغان برای کشتن سگ‌های ولگرد

شکل‌گیری جهان تُرک با محوریت آنکارا؛ چرا منافع غرب در حمایت از همگرایی ترک‌ها در آسیای مرکزی است؟