فتح الله گولن: کودتای ترکیه واقعی نبود

فتح الله گولن: کودتای ترکیه واقعی نبود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با برپایی جلسه محاکمه شماری از فرماندهان ارشد ارتش ترکیه در پایتخت این کشور، یک فرد مسلح در برابر ساختمان دادگاه در آنکارا اقدام به تیراندازی کرد و به دست نیروهای امنیتی از پا…

آگهی

همزمان با برپایی جلسه محاکمه شماری از فرماندهان ارشد ارتش ترکیه در پایتخت این کشور، یک فرد مسلح در برابر ساختمان دادگاه در آنکارا اقدام به تیراندازی کرد و به دست نیروهای امنیتی از پا درآمد.

در ادامه پاکسازی نیروهای مسلح نیز نیروهای ویژه پلیس در نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه به آکادمی نیروی هوایی در استانبول یورش برده و چهار تن از افسران ارشد را بازداشت کردند. تاکنون حدود هفت هزار و ۵۰۰ تن بازداشت شده و وزارت کشور نیز ۹ هزار کارمند را اخراج کرده است.

دولت رجب طیب اردوغان از نخستین ساعات پس گرفتن کنترل و شکست کودتا انگشت اتهام را به سوی فتح الله گولن، روحانی مخالف دولت نشانه گرفت.

آقای گولن که ۱۵سال است در ایالات متحده آمریکا به سر می برد در جامعه ترکیه هواداران بی شماری دارد. وی هرگونه دخالت در این کودتای نافرجام را رد کرده و آن را ساختگی خوانده است.

آقای گولن گفته است: «تصویر بزرگ تر در این وضعیت به وضوح نشانه هایی از یک کودتای نمایشی یا جعلی دارد. پیش از هر چیز، به رهبران مهم سیاسی که در یک کودتای نظامی به زندان افکنده می شوند، دست زده نشده و تحت تعقیب قرار نگرفته اند. ساختمان های خالی بمباران می شود، مردم به سوی غیرنظامیان تیراندازی می کنند، تانک ها متوقف مانده و هیچ کاری نمی کنند. وقتی شما به این تصویر بزرگ نگاه می کنید، این تصویر یک کودتای واقعی نیست.»

جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا در پاسخ به درخواست شفاهی مقامات ترکیه برای استرداد آقای گولن گفته است که باید درخواست رسمی به همراه شواهدی دال بر دست داشتن وی در کودتا ارایه شود.

بن علی یلدیریم، نخست وزیر این کشور کشته شدن ۲۰۸ از هواداران دولت را در جمعه شب تائید کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اظهار ناامیدی دولت ترکیه از پاسخ آمریکا به درخواست استرداد گولن

کودتای بی سرانجام و پاکسازیهای گسترده در ترکیه

اظهار نظر فدریکا موگرینی و جان کری درباره کودتای نافرجام ترکیه