کودتای بی سرانجام و پاکسازیهای گسترده در ترکیه

کودتای بی سرانجام و پاکسازیهای گسترده در ترکیه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سه روز پس از کودتای نافرجام ترکیه کامیون های ارتش نفربرها و تانکهای کودتاچیان را از سطح شهرهای بزرگ از جمله آنکارا و استانبول جمع آوری می کنند.

سه روز پس از کودتای نافرجام ترکیه کامیون های ارتش نفربرها و تانکهای کودتاچیان را از سطح شهرهای بزرگ از جمله آنکارا و استانبول جمع آوری می کنند. پاکسازی شهرها همزمان شده است با پاکسازی مخالفان. از همان اولین ساعات کودتااردوغان در گفتگوی تلفنی با سی ان ان اعلام کرده بود که انتقام سختی از مخالفان خواهد گرفت.

آگهی

اردوغان، رئیس جمهوری که پیشتر بارها مخالفت خود با شبکه های اجتماعی و اینترنتی را نشان داده بود از طریق فیس تایم از هوادارانش خواست به خیابانها بریزند و کودتاچیان را خلع سلاح کنند. همانطور هم شد در استانبول و آنکارا و ازمیر نظامیان هوادار کودتا در ساعتی خلع سلاح شدند و برخی ها مورد خشن ترین واکنشها قرار گرفتند از جمله سربازی که در مقابل دیدگان شهروندان گردن زده شد. فردای کودتا، بازداشتهای گسترده آغاز شد. نزدیک به هفتاد ژنرال ارتش، کمتر از سه هزار نظامی و سه هزار قاضی و دو هزار تن از کارمندان عالیرتبه از جمله بسیاری که در وزارت دادگستری کار می کردند. بسیاری سرعت بازداشت ها را جدای از کودتا می دانند و می گویند دولت اردوغان فهرستی آماده برای پاکسازی داشته است.

اردوغان در اولین سخنرانیهایش می گوید دموکراسی یعنی احترام به اراده مردمی که خواهان اعدام مخالفان و کودتاچیان شده اند. در میان ژنرالهای بازداشتی نام آکین ازتورک فرمانده سابق نیروی هوایی ترکیه، آدم حدوتی، یکی از مهمترین فرماندهان ارتش و خصوصا علی یازیچی، مشاور نظامی اردوغانی دیده می شود که ماه اوت گذشته بکار گماشته شد.

ارکان وان، فرمانده پایگاه نظامی اینچیرلیک یکی دیگر از بازداشت شدگان است. او فرمانده پایگاه نظامی بود که تا پیش از کودتا محل اصلی پرواز هواپیماهای ارتش ائتلاف برای مقابله با داعش در سوریه و عراق بود. حالا این پایگاه نظامی کاملا تعطیل شده است و اردوغان ادعا می کند که کودتاچیان با همکاری فرمانده این پایگاه توانسته اند پیشرویها زیادی علیه نیروهای دولت داشته باشند. تعطیلی این پایگاه استراتژیک نگرانیهای زیادی برای کاخ سفید ایجاد کرده است.

دولت اردوغان با این کودتا قدرت دوباره ای گرفته است و به محبوبیت خود بیش از پیش افزوده است اما با ارتش چندپاره، اقتصادی که پس از حملات تروریستی و یک کودتای شوک آور در بی ثبات ترین روزهایش قرار گرفته ، معلوم نیست چگونه می خواهد دوباره ترکیه را به ثبات و روزهای اوجش بازگرداند. چرا که ترکیه همچنان با بحران کردها، اسلام گرایان داخلی و گروه داعش و ناامنی در مرزهای عراق مواجه است. پاکسازیها می تواند در کوتاه مدت خیال اردوغان را راحت کند اما معلوم نیست در دراز مدت چگونه دولت می خواهد هزاران نظامی، قاضی و کارمند عالی رتبه متخصص و شایسته را جایگزین متهمان و مظنونان فعلی کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در حال احتضار است

اقتصاد «آشفته» ترکیه؛ فقر چقدر جدی است؟

۶ ماه پس از زلزله قهرمان‌ماراش؛ در مناطق زلزله‌زده ترکیه چه می‌گذرد؟