کودتای بی سرانجام و پاکسازیهای گسترده در ترکیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کودتای بی سرانجام و پاکسازیهای گسترده در ترکیه

سه روز پس از کودتای نافرجام ترکیه کامیون های ارتش نفربرها و تانکهای کودتاچیان را از سطح شهرهای بزرگ از جمله آنکارا و استانبول جمع آوری می کنند. پاکسازی شهرها همزمان شده است با پاکسازی مخالفان. از همان اولین ساعات کودتااردوغان در گفتگوی تلفنی با سی ان ان اعلام کرده بود که انتقام سختی از مخالفان خواهد گرفت.

اردوغان، رئیس جمهوری که پیشتر بارها مخالفت خود با شبکه های اجتماعی و اینترنتی را نشان داده بود از طریق فیس تایم از هوادارانش خواست به خیابانها بریزند و کودتاچیان را خلع سلاح کنند. همانطور هم شد در استانبول و آنکارا و ازمیر نظامیان هوادار کودتا در ساعتی خلع سلاح شدند و برخی ها مورد خشن ترین واکنشها قرار گرفتند از جمله سربازی که در مقابل دیدگان شهروندان گردن زده شد. فردای کودتا، بازداشتهای گسترده آغاز شد. نزدیک به هفتاد ژنرال ارتش، کمتر از سه هزار نظامی و سه هزار قاضی و دو هزار تن از کارمندان عالیرتبه از جمله بسیاری که در وزارت دادگستری کار می کردند. بسیاری سرعت بازداشت ها را جدای از کودتا می دانند و می گویند دولت اردوغان فهرستی آماده برای پاکسازی داشته است.

اردوغان در اولین سخنرانیهایش می گوید دموکراسی یعنی احترام به اراده مردمی که خواهان اعدام مخالفان و کودتاچیان شده اند. در میان ژنرالهای بازداشتی نام آکین ازتورک فرمانده سابق نیروی هوایی ترکیه، آدم حدوتی، یکی از مهمترین فرماندهان ارتش و خصوصا علی یازیچی، مشاور نظامی اردوغانی دیده می شود که ماه اوت گذشته بکار گماشته شد.

ارکان وان، فرمانده پایگاه نظامی اینچیرلیک یکی دیگر از بازداشت شدگان است. او فرمانده پایگاه نظامی بود که تا پیش از کودتا محل اصلی پرواز هواپیماهای ارتش ائتلاف برای مقابله با داعش در سوریه و عراق بود. حالا این پایگاه نظامی کاملا تعطیل شده است و اردوغان ادعا می کند که کودتاچیان با همکاری فرمانده این پایگاه توانسته اند پیشرویها زیادی علیه نیروهای دولت داشته باشند. تعطیلی این پایگاه استراتژیک نگرانیهای زیادی برای کاخ سفید ایجاد کرده است.

دولت اردوغان با این کودتا قدرت دوباره ای گرفته است و به محبوبیت خود بیش از پیش افزوده است اما با ارتش چندپاره، اقتصادی که پس از حملات تروریستی و یک کودتای شوک آور در بی ثبات ترین روزهایش قرار گرفته ، معلوم نیست چگونه می خواهد دوباره ترکیه را به ثبات و روزهای اوجش بازگرداند. چرا که ترکیه همچنان با بحران کردها، اسلام گرایان داخلی و گروه داعش و ناامنی در مرزهای عراق مواجه است. پاکسازیها می تواند در کوتاه مدت خیال اردوغان را راحت کند اما معلوم نیست در دراز مدت چگونه دولت می خواهد هزاران نظامی، قاضی و کارمند عالی رتبه متخصص و شایسته را جایگزین متهمان و مظنونان فعلی کنند.