چرا فرانسه هدف حملات اسلامگرایان است؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چرا فرانسه هدف حملات اسلامگرایان است؟

در کمتر از دو سال فرانسه شاهد سه حمله تروریستی بی سابقه بوده است. حملاتی که جان ۲۳۱ نفر را گرفت و صدها زخمی برجای گذاشت. با این حال دولت فرانسه هربار پس از این حملات تاکید کرده است که در جنگ مستقیم با داعش قرار دارد. نزدیک به هزار تن از سربازان داعش در سوریه و عراق را فرانسوی و فرانسوی زبانها تشکیل می دهند.

فرانسه پس از ایالات متحده مهمترین همکاریهای نظامی را زیر پرچم ارتش ائتلاف انجام می دهد و جنگنده های این کشور پس از آمریکایی ها، بیشترین عملیات را علیه نیروهای داعش انجام داده اند.

فرانسه سالهاست که با اسلامگرایان افراطی در آفریقا نیز مبارزه می کند. از ساحل عاج گرفته تا مالی و آفریقای مرکزی و نیجریه. پیتر نیومان، استاد کینگز کالج لندن، می گوید: «فرانسه شاید بیشتر از دیگر کشورهای اروپایی، دست کم محسوستر از دیگر کشورهای اروپایی بر مبارزه با جهادگرایان و اسلامگرایان تاکید داشته است و نیروهای بسیاری به کشورهای مسلمان برای مبارزه با اسلامگرایان فرستاده است.»

نتیجه آن را در تبلیغات گروه داعش می بینیم. در تمام ویدئوهای تبلیغاتی این گروه علیه غرب نام فرانسه به عنوان اولین کشور آورده می شود. پیتر نیومان می گوید: «آنها از فرانسه تنفر دارند. نه تنها در آنچه که آنها جنگ صلیبی می نامند بلکه فرانسه برای آنها کشوری است که پیشینه طولانی و خشنی در اسلام ستیزی دارد.»

تنها در استان آلپ ماریتیم که شهر نیس در آن واقع شده است ۲۳۶ مظنون به حمایت از داعش تحت نظر دولت هستند. ياسمينه طويبيه، استاد دانشگاه حقوق نیس می گوید: «استان ما یکی از مهمترین مناطق از اعزام جهادگرایان است. دلیل آن هم ساده است: جنوب فرانسه، مانند پاریس و لیون در دهه ۹۰، مرکز تامین و پشتیبانی گروه های اسلام گرا مانند جبهه اسلامی برای رستگاری الجزایر (الجبهة الإسلامية للإنقاذ) یا گروه مسلح اسلامی الجزایر (الجماعة الإسلامية المسلحة) بود.»

آنچه که در بدو امر به نظر می رسد عامل حامله نیس ظاهر و رفتار یک اسلامگرای دو آتشه را ندارد. او الکل می خورد، دو جنس گراست و هیچ نزدیکی با اسلام ندارد در سوی دیگر نوع حمله، ارتباط او با جهادگرایان حاضر در سوریه و مهمتر از همه ادعای داعش درباره این حمله نشان می دهد که عامل آن همانطور که گروه دولت اسلامی مدعی است یکی دیگر از سربازان این گروه بوده و با تقیه اسلام گرا بودن خود را پوشانده است.