مسکو گزارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ را سیاسی خوانده

مسکو گزارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ را سیاسی خوانده
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مسکو ادعاهای مطرح در گزارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) را رد کرده و آن را سیاسی خوانده است.

آگهی

مسکو ادعاهای مطرح در گزارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) را رد کرده و آن را سیاسی خوانده است.

بر اساس این گزارش ورزشکاران روس با همدستی دولت روسیه طی چهارسال گذشته و در جریان بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن و المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی دوپینگ کرده اند.

مسکو با رد این گزارش می گوید دوپینگ در هر کشوری اتفاق می افتد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه طی بیانیه ای با انتقاد از این گزارش گفته که: «ورزش به وسیله ای برای فشارهای ژئوپولیتیک و ارائه تصویری منفی از کشورها و مردمشان تبدیل شده. رویداد المپیک که نیرویی عظیم برای وحدت بشریت است یکبار دیگر به وسیله ای برای تفرقه افکنی مبدل می شود.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین گفته مسئولانی که نامشان در این گزارش آمده از مقام هایشان معلق می شوند. همزمان او گزارش مذکور را مبتنی بر شهادت تنها یک فرد خوانده که «سوابق بدی» دارد و از وادا خواستار اطلاعاتی مبتنی بر شواهدی روشنتر و کاملتر شد.

اشاره او به گریگوری رادچنکو، رییس سابق آزمایشگاه ملی ضد دوپینگ روسیه است که ظاهرا ادعا کرده بود که در دوپینگ شماری از مدال آوران روس در جریان المپیک سوچی نقش داشته است.

یکی از شهروندان روس در این زمینه گفت: «جدا کردن ورزشکاران روس برای دوپینگ اتفاق عجیبی است. مثلا در کشورهای دیگر هم هر ثانیه ورزشکاری پیدا می شود که از استروئید استفاده کند اما هیچ یک محروم نمی شوند. به نظرم اینها همه به سیاست ربط پیدا می کند.»

دیگری افزود: «ورزش بدون دوپینگ بهتر است. اگر بدون دوپینگ موفقیت ممکن باشد البته که بهتر خواهد بود. اما سوال اینجاست که آیا امروزه چنین چیزی ممکن است؟»

ادعاهای مطرح در گزارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ سرنوشت ورزشکاران روس را در بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو در هاله ای از ابهام قرار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وادا دولت روسیه را به پنهان کاری در خصوص دوپینگ ورزشکاران این کشور متهم کرد

رمضان قدیروف، «عامل نفوذ روسیه» در میان مسلمان؛ پوتین چگونه رهبر چچنی‌ها را به جان غرب انداخت؟

چگونه «ناوگان‌ ارواح» درآمدزایی مستمر روسیه را تسهیل می‌کنند و خطرات آن برای اروپا چیست؟