آخرین نصیحت کامرون بعنوان نخست وزیر: بریتانیا باید تا حد ممکن به اتحادیه اروپا نزدیک باشد

آخرین نصیحت کامرون بعنوان نخست وزیر: بریتانیا باید تا حد ممکن به اتحادیه اروپا نزدیک باشد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دیوید کامرون روز چهارشنبه در آخرین جلسه پرسش و پاسخ در پارلمان بریتانیا بعنوان نخست وزیر این کشور حاضر شد، از کارنامه دولتش دفاع کرد، به سوالات نمایندگان پاسخ داد و در میان تشویق آنان، پارلمان را ترک…

آگهی

دیوید کامرون روز چهارشنبه در آخرین جلسه پرسش و پاسخ در پارلمان بریتانیا بعنوان نخست وزیر این کشور حاضر شد، از کارنامه دولتش دفاع کرد، به سوالات نمایندگان پاسخ داد و در میان تشویق آنان، پارلمان را ترک کرد.

آقای کامرون در پارلمان گفت: «قبل از همه چیز اجازه دهید بگویم که با چه حرارت و صمیمیتی از پشت تریبون به وزیر کشوری که رهبر حزب محافظه کار می شود، تبریک گفتم.»

دیوید کامرون با اشاره به این که برخلاف حزب کارگر که هیچ نخست وزیر زن نداشته است و دومین زن از حزب محافظه کار پس از مارگارت تاچر به نخست وزیری می رسد، افزود: «بزودی ۲ بر صفر خواهد شد.»

وی خطاب به ترزا مِی و دولت جدیدی که تشکیل می شود گفت: «نصیحتم به جانشینم، که مذاکره گری عالی است، این است که ما باید تلاش کنیم تا جای ممکن بخاطر منافع تجاری، همکاری و امنیتی به اتحادیه اروپا نزدیک باشیم. کانال (مانش) با خروج ما از اتحادیه اروپا عریض تر نخواهد شد و این اساس رابطه ای است که ما باید در پی آن باشیم.»

وی راهی کاخ باکینگهام است تا استعفانامه خود را رسما تسلیم ملکه بریتانیا کند.

دیوید کامرون در سال ۲۰۱۰ میلادی بعنوان رهبر حزب محافظه کار بریتانیا این حزب را پس از ۱۳ سال دوباره به قدرت رساند و در ۴۳ سالگی بر کرسی نخست وزیری تکیه زد.

در مبارزات انتخاباتی وی وعده برگزاری همه پرسی ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا را داد و دست به قماری سیاسی زد.

از آنجا که آقای کامرون گمان نمی برد کارزار برکسیت، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، پیروز خواهد شد، با شدت و حرارت از باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا حمایت کرد.

اما با رای بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا در همه پرسی، حدود ۵۲ درصد، دیوید کامرونی که می توانست چهار سال دیگر در سمت نخست وزیری و رهبری حزب محافظه کار باقی بماند اعلام کرد استعفا می کند و بریتانیا به رهبری جدید نیاز دارد.

جانشین دیوید کامرون، هم حزبی وی، «ترزا مِی» است که تا ساعاتی دیگر کار خود را آغاز خواهد کرد. ترزا مِی دومین بانوی نخست وزیر در تاریخ بریتانیا پس از مارگارت تاچر است.

لندن تحت نخست وزیری خانم مِی روند مذاکره با بروکسل و خروج از اتحادیه اروپا را آغاز خواد کرد و وارد مسیری جدید و به گفته برخی از کارشناسان مسیری نامعلوم خواهد شد.

خانم مِی گفته است: «برکسیت یعنی برکسیت. ما آن را به فرصتی برای موفقیت تبدیل می کنیم» و اعلام کرده است که هیچ مذاکره ای برای پیوستن دوباره به اتحادیه اروپا در کار نخواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به کارنامه سیاسی دیوید کامرون

افزایش ارزش پوند در برابر دلار آمریکا

ترزا می نخست وزیر جدید بریتانیا روز چهارشنبه کارش را آغاز می کند