Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عفو بین الملل: شکنجه و مرگ صدها معترض و فعال سیاسی در مصر

عفو بین الملل: شکنجه و مرگ صدها معترض و فعال سیاسی در مصر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه طی گزارشی دولت مصر را متهم کرد که طی سه سال گذشته، صدها دانشجو، فعال سیاسی، معترض و حتی نوجوانان کم سن و سال را ربوده و شکنجه کرده…

آگهی

سازمان عفو بین الملل روز چهارشنبه طی گزارشی دولت مصر را متهم کرد که طی سه سال گذشته، صدها دانشجو، فعال سیاسی، معترض و حتی نوجوانان کم سن و سال را ربوده و شکنجه کرده است.

بنا بر این گزارش، نیروهای امنیتی مصر به خانه ها حمله کرده، مردم را ربوده و سپس آنها را بدون به جا گذاشتن هیچ ردی از بین می برند.

بسیاری از مردم ربوده شده طرفداران محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین این کشور هستند. در این گزارش به سرنوشت هفده فرد ربوده و شکنجه شده اشاره می شود؛ مردمی که امکان دسترسی به وکیل و تماس با خانواده هایشان را نداشته اند.

ریکارد نوری، سخنگوی عفو بین الملل می گوید: «ما می دانیم که بطور متوسط روزانه سه تا چهار نفر در مصر ناپدید می شوند. خانواده هایشان نیز هیچ چیزی درباره این ناپدید شدنهای اجباری، بازداشت و در نهایت شکنجه در زندان نمی دانند.»

در برخی موارد، پلیس مصر تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است. به عنوان مثال سه شنبه گذشته شش افسر پلیس به دلیل شکنجه دادن و کشتن یک زندانی به سه تا هفت سال زندان محکوم شدند. به گفته سازمانهای حقوق بشری، موارد شکنجه از زمان به قدرت رسیدن عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر افزایش یافته است.

در این گزارش همچنین آمده است که بسیاری از مردم ربوده شده برای ماهها با چشمانی بسته نگاه داشته می شوند و در تمام این مدت دستبند زده شده اند. برخی از آنها بشدت مورد ضرب و شتم قرار می گیرند و به تمام قسمتهای بدنشان شوک الکتریکی داده می شود و بطور واژگون آویزان می شوند.

در ماه مارس، پارلمان اروپا وضعیت حقوق بشر در مصر را مورد انتقاد قرار داد. در آن زمان جولیو رجینی، دانشجوی ایتالیایی در قاهره ناپدید شد و پس از مدتی جسد او در حالی که نشانه های شکنجه در آن نمایان بود، در حومه قاهره پیدا شد. او در حال تحقیق درباره اصناف و اتحادیه ها در مصر بود.

در آن زمان نیز مانند امروز، دولت مصر هرگونه آدم ربایی را رد کرد. وزیر خارجه این کشور در بیانیه ای گزارش عفو بین الملل را مغرضانه و با انگیزه سیاسی خوانده است. آنها عفو بین الملل را متهم کرده اند که به پخش شایعات و حمایت از گروههای تروریستی می پردازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش سالانه عفو بین‌الملل: ۷۵ درصد اعدام‌های سال گذشته جهان در ایران انجام شد

عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام و آزادی توماج شد؛زندان اصفهان: محدود شدن صالحی را تکذیب می‌کنیم

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد