دیوان لاهه ادعای پکن درباره مالکیت بر منابع دریای چین جنوبی را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیوان لاهه ادعای پکن درباره مالکیت بر منابع دریای چین جنوبی را رد کرد

روز سه شنبه، دیوان لاهه ضمن رد ادعای چین اعلام کرد که این کشور هیچ حق تاریخی درباره مالکیت بر منابع دریای چین جنوبی ندارد.

فیلیپین فعالیتهای پکن در زمینه بهره برداری از منابع طبیعی در دریای چین جنوبی را غیرقانونی می داند و شکایت خود برای رسیدگی به اختلافات در این باره را سال ۲۰۱۳ میلادی به دیوان لاهه ارائه کرده بود.

پس از اعلام رای دادگاه، پرفکتو یاسای، وزیر خارجه فیلیپین گفت که کشورش مراتب احترام خود را نسبت به این تصمیم مهم که نقطه عطفی در تلاشهای جاری برای حل اختلافات موجود در دریای چین جنوبی است، ابراز می کند.

مقامهای چین ضمن تحریم این جلسه دادگاه گفته اند که دیوان لاهه صلاحیت رسیدگی به این اختلاف را ندارد. وانگ ایی، وزیر خارجه چین در واکنش این رای دادگاه را «نمایش سیاسی زیر پوشش قانون» دانست که می تواند منجر به افزایش تنش در منطقه شود.

پیش از برگزاری دادگاه نیز سخنگوی وزیر خارجه چین گفته بود: «ما این دادگاه را به رسمیت نمی شناسیم و رای آن را نیز نمی پذیریم.»

اختلافات، بر سر جزایر پراکنده و تعدادی جزیره مصنوعی است که چین در منطقه مورد اختلاف احداث کرده است. منطقه ای که حدود سه و نیم میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد و نیروی دریایی چین با افزایش حضور خود در آن، مانع از فعالیت کشتی های ماهیگیری فیلیپینی شده است.