هواپیمای خورشیدی «سولار ایمپالس ۲» به پایان ماموریت نزدیک می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هواپیمای خورشیدی «سولار ایمپالس ۲» به پایان ماموریت نزدیک می شود

شانزده ماه پس از آغاز سفر هواپیمای «سولار ایمپالس ۲» به دور دنیا و قبل از آغاز آخرین مرحله از این سفر، خلبان این هواپیمای خورشیدی عوض می شود.

آندره بورشبرگ خلبان سوئیسی، صبح دوشنبه آخرین مرحله از ماموریتش را که پرواز از فرودگاه سویا در اسپانیا به سمت قاهره بود، آغاز کرد.

قرار است پس از پرواز ۵۰ ساعته به سمت قاهره، وظیفه انجام آخرین مرحله سفر، یعنی پرواز از قاهره تا ابوظبی، به دیگر خلبان این پروژه، برتراند پیکار واگذار شود.

آندره بورشبرگ قبل از ترک اسپانیا گفت: «خوشحالم که به پایان نزدیک می شویم. هنوز هم بسیار محتاط هستیم زیرا می دانم کاریست که تاکنون انجام نشده است. باید واقعا روی این کار تمرکز کنم و حدس می زنم تمام که اعضای تیم اینطور فکر کنند.»

این دو خلبان سوئیسی، پس از دوازده سال تحقیق و مطالعه، سفر ۳۵ هزار کیلومتری خود به دور دنیا را در ۹ مارس سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۸ اسفند سال ۱۳۹۳) از فرودگاه ابوظبی آغاز کردند. آنها تا این مرحله از سفر، از فراز دو اقیانوس عبور کرده اند.

سرعت این هواپیمای خورشیدی، متناسب با شرایط آب و هوا بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است. این سفر با هدف تشویق به استفاده از فن آوریهای پاک انجام می شود.