Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بوئینگ: اگر اجازه معامله با ایران را نیابیم، جلوی رقبا هم باید گرفته شود

بوئینگ: اگر اجازه معامله با ایران را نیابیم، جلوی رقبا هم باید گرفته شود
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پس از آنکه کنگره آمریکا منع فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران را تصویب کرد، مدیر شرکت بوئینگ گفت اگر این شرکت اجازه معامله با ایران را نداشته باشد، باید برای شرکت‌های رقیبش نیز شرایط مشابهی ایجاد شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز ری کانر، مدیر شرکت هواپیماسازی بوئینگ گفت: «هرگونه مصوبه‌ مجلس نمایندگان آمریکا در این زمینه نباید شرکت بوئینگ را به طور غیرمنصفانه‌ای در برابر رقبایش تضعیف کند.»

وی افزود: بنابراین نباید دیگر شرکت‌های آمریکایی ساخت قطعات که نیازهای ایرباس را تامین می‌کنند هم مجوز فروش دریافت کنند.

در پی توافق ایران و کشورهای ۱+۵ بر سر اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافربری ساخت این کشور به ایران را صادر کرد. به دنبال آن بهمن ماه سال گذشته و در جریان سفر حسن روحانی به فرانسه، شرکت هواپیمایی ایران با شرکت اروپایی ایرباس بر سر خرید ۱۱۸ فروند هواپیما به توافق رسیدند.

پس از آن، ایران با شرکت بوئینگ هم به توافق رسید و تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت بوئینگ و ایران برای فروش حدود یکصد فروند هواپیما به تهران امضا شد. براساس این تفاهم‌نامه، صدور هواپیماهای سفارش‌ داده‌ شده به ایران از سال ۲۰۱۷ (سال آینده میلادی) آغاز می‌شود و تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت.

اما چند روز قبل مجلس نمایندگان آمریکا با افزودن دو متمم به لایحه بودجه این کشور صدور مجوزهای لازم برای فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران را ممنوع کرد. این مصوبه‌ها برای آنکه به قانون تبدیل شود باید به تصویب سنا و همچنین به امضای رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برسد اما باراک اوباما پیش تر هشدار داده بود هر طرحی را که به تضعیف توافق هسته‌ای با ایران بینجامد وتو خواهد کرد.

ناوگان هواپیمایی ایران در حال حاضر دارای حدود ۲۵۰ هواپیما است که دست‌کم ۱۰۰ فروند و مطابق برخی گزارش‌ها نیمی از آنها زمین‌گیرند و عمر متوسط بقیه حدود ۲۲ سال است. مطابق برنامه‌های توسعه، ناوگان هواپیمایی ایران باید تا افق ۱۴۰۴ حدود ۵۰۰ فروند هواپیما داشته باشد. سازمان هواپیمایی کشوری پیش‌بینی کرده در یک دهه آینده هر سال ۵۰ هواپیما خریداری و به ناوگان هوایی کشور اضافه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجلس نمایندگان آمریکا طرح منع فروش بویینگ به ایران را تصویب کرد

ایران و بوئینگ به توافق مکتوب رسیدند

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی