تنش در سودان جنوبی همزمان با سالگرد استقلال

تنش در سودان جنوبی همزمان با سالگرد استقلال
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تنش در سودان جنوبی، همزمان با پنجمین سالگرد استقلال این کشورهمچنان ادامه دارد.

آگهی

تنش در سودان جنوبی، همزمان با پنجمین سالگرد استقلال این کشورهمچنان ادامه دارد. جوبا، پایتخت از دو روز پیش صحنه ناآرامی و درگیری های مرگباری است که نشان از شکنندگی توافق صلح امضاء شده بین سالوا کیر، رییس جمهور این کشور و ریک ماچار رهبر پیشین شورشیان جنبش آزادی خلق سودان دارد.

جمعه شب و همزمان با نشست پیشبرد گفتگوهای صلح بین رییس جمهور و ریک ماچار که حالا معاون رییس جمهور است، صدای تیراندازی های مکرری در خیابانهای جوبا شنیده شد و حتی به خودروهای سفارت آمریکا هم تعرض شد.

دست کم پنج نفر از نیروهای وفادار به سالوا کیر در این درگیری ها کشته شده اند. برخی از منابع تعداد کشته ها را دهها نفر عنوان کرده اند. بانکی مون، دبیرکل سازمان ملل هم خوستار پایان گرفتن درگیری ها و تلاش برای برقراری آرامش شده است.

سودان جنوبی آخرین کشوریست که نامش در اوایل سال ۲۰۱۱ به فهرست کشورهای جهان اضافه شد. تداوم اختلافات مرزی در شمال، به ویژه مناطق نفت خیز، مشکلات امنیتی و اقتصادی در کنار نبود زیر ساخت های اولیه توسعه، موجب شده تا سودان جنوبی در عین حال در فهرست نامناسب ترین کشورهای دنیا برای زندگی هم قرار بگیرد. نیمی از سالهای بعد از استقلال در سایه اختلافات داخلی سپری شده و علاوه بر دهها هزار قربانی، نزدیک ۳ میلیون نفر نیز آواره شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟

شکایت خانواده سوری از فرانتکس؛ دادگاه اتحادیه اروپا درخواست پرداخت غرامت را رد کرد

دادگاه دو سوئدی مالک یک شرکت نفتی به اتهام همکاری با عمرالبشیر و شبه‌نظامیان سودان آغاز شد