بررسی تهدیدات روسیه در آخرین حضور اوباما در نشست ناتو

بررسی تهدیدات روسیه در آخرین حضور اوباما در نشست ناتو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای پنجمین و آخرین بار در نشست روز جمعه ناتو در ورشو، پایتخت لهستان حاضر خواهد شد.

آگهی

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای پنجمین و آخرین بار در نشست روز جمعه ناتو در ورشو، پایتخت لهستان حاضر خواهد شد.

بررسی نقش روسیه و تهدیداتی که ناتو از سوی این کشور متوجه مرزهای شرقی اروپا می بیند کانون این نشست ناتو خواهد بود.

کانادا، آلمان و بریتانیا همگام با آمریکا در ایجاد و استقرار یک واحد نظامی واکنش سریع متشکل از ۴ هزار نیرو در مرزهای غربی روسیه توافق کرده اند.

جفری رثکه، کارشناس در امور ناتو می گوید:«شکی نیست که فضای فعلی فضای تهدید است و سوال این است که آیا احتمال حمله آنی و فوری است یا نه، که از نظر من چنین احتمالی ضعیف است. با این وجود بخاطر تحرکات روسیه، آمریکا و متحدان آن در ناتو به این نتیجه رسیده اند که اتخاذ اقدامات دفاعی قویتر ضروری است.»

روسیه در چند سال اخیر علاوه بر حمله نظامی به گرجستان، شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرده و از جدایی طلبان اوکراینی در شرق این کشور حمایت می کند.

مسکو همواره سرسختانه با گسترش رو به شرق ناتو مخالفت کرده و آن را «غیرضروری» و «تهدیدی» علیه خود خوانده است.

روسیه در همین راستا تحرکات خود را با توسل به ادامه گسترش و نفوذ ناتو در جوار مرزهای خود و نیز جمهوری های سابق کمونیستی توجیه کرده است.

هیتر کنلی، یک کارشناس دیگر می گوید:«من معتقدم نقش مهمی که ایالات متحده بازی می کند بخاطر روابطه مستحکم اش با بریتانیا و نیز بخاطر دیالوگی است که با اتحادیه اروپا دارد. اما آمریکا می بایست تصمیم بگیرد که می خواهد چه نقشی را ایفاء کند و آیا این نقش مورد قبول شرکای اروپایی آمریکاست یا نه.»

آمریکا می گوید رای بریتانیایی ها به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا تاثیری بر روابط واشنگتن-لندن-بروکسل نخواهد داشت اما واقعیت امر این است که خروج بریتانیا از اتحادیه بر معادلات سیاسی و نیز موضوع تامین بودجۀ ناتو در مربع واشنگتن، ناتو، بروکسل و لندن بی تاثیر نخواهد بود.

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز از مقابل کاخ سفید می گوید:«واشنگتن اخیرا در اظهارنظر پیرامون مسائل اروپا و پس لرزه های ناشی از برکسیت مردد بوده است. در ورشو، رئیس جمهور اوباما شکنندگی اروپا را حس خواهد کرد اما بی شک تعامل تنگاتنگ و قوی تر با اروپا بر عهده جانشین اوباما خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اپوزیسیون لهستان برای به دست گرفتن قدرت «توافقنامه ائتلاف» امضاء کردند

دونالد توسک در یک قدمی تشکیل دولت جدید: هدفم بازسازی جایگاه لهستان در اتحادیه اروپا است

احزاب هوادار اروپا در انتخاب لهستان «پیروز شدند»