خامنه‌ای: در مسئله‌ بحرین هیچ دخالتی نکرده و نمی‌کنیم

خامنه‌ای: در مسئله‌ بحرین هیچ دخالتی نکرده و نمی‌کنیم
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در جمع مقام‌های ایرانی و سفرای کشورهای اسلامی گفت: «جمهوری اسلامی ایران در مسائل بحرین هیچ دخالتی نکرده و نخواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای خامنه‌ای روز ۱۶ تیرماه با مخاطب قرار دادن غیرمستقیم رهبران بحرین گفت: «اگر آگاهی و خرد سیاسی در این کشور وجود دارد نباید بگذارند منازعه سیاسی تبدیل به جنگ داخلی شود و نباید مردم را در مقابل هم قرار دهند.»

رهبر جمهوری اسلامی در ادامه با انتقاد از افزایش تروریسم و ناامنی در منطقه، ریشه آن را «استکبار جهانی و در راس آن امریکا» دانست و گفت هدف آنها این است که مسئله فلسطین فراموش شود و همچنین فضای تنفس برای اسراییل ایجاد شود.

وی با اشاره به سوریه و عراق در مورد حوادث این کشورها گفت: «یک منازعه سیاسی را تبدیل به برادرکشی کردند و سپس با حمایت مالی و تسلیحاتی و با درآمدهای نفتی حرام، افرادی را از مناطق مختلف، به سوریه و عراق آوردند و ناامنی‌ها و گرفتاری‌های امروز منطقه را ایجاد کردند.».

بحرین، اخیرا فشار بر مخالفان شیعه را افزایش داده و از شیخ عیسی قاسم، روحانی برجسته شیعه در این کشور سلب تابعیت کرده است که این اقدام با واکنش تند ایران روبرو شد. در یکی از واکنش‌ها قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در بیانیه‌ای بی‌سابقه، حکومت بحرین را تهدید کرد که سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم به «مقاومت مسلحانه و سقوط رژیم بحرین» منجر خواهد شد.

مقامات بحرین همچنین مخالفان شیعه را به داشتن ارتباط با دولت جمهوری اسلامی متهم می‌کنند، اما ایران و رهبران مخالفان شیعه در بحرین این اتهام را رد می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش در روابط ایران و بحرین؛ ریشه‌ها و چشم‌اندازها

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد