Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تاکید کمیسیون تحقیق درباره حملات تروریستی پاریس بر ضعف نهادهای امنیتی

تاکید کمیسیون تحقیق درباره حملات تروریستی پاریس بر ضعف نهادهای امنیتی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمیسیون تحقیقات پارلمانی فرانسه درباره حملات تروریستی ژانویه و نوامبر ۲۰۱۵ میلادی پاریس٬ روز سه شنبه نتایج تحقیقات خود را منتشر کرد.

آگهی

کمیسیون تحقیقات پارلمانی فرانسه درباره حملات تروریستی ژانویه و نوامبر ۲۰۱۵ میلادی پاریس٬ روز سه شنبه نتایج تحقیقات خود را منتشر کرد.

این کمیسیون با بررسی مولفه های دخیل در این حملات و همچنین بر شمردن لیستی از خطاهای سازمان های اطلاعاتی خواستار بازسازی سرویس های چند گانه اطلاعاتی فرانسه و تبدیل آنها به یک سازمان مرکزی اطلاعات همانند نهاد ضد تروریستی ایالات متحده آمریکا شده است.

حملات ژانویه و نوامبر سال ۲۰۱۵ پاریس که ۱۴۷ قربانی گرفت انتقادات زیادی را متوجه نهادهای امنیتی فرانسه کرد.

سباستین پیتراسانتا٬ گزارشگر کمیسیون تحقیقات پارلمانی در سخنانی گفت: «بازنویسی تاریخ، وقتی که پایان حوادث را می دانیم همواره آسان است. آسان بودن عبور از مرزهایمان٬ ضرورت مبادله اطلاعات مستمر میان داخل و خارج مرزها را گوشزد می کند. به همین دلیل، من پیشنهاد می کنم یک آژانس ملی برای مبارزه با تروریسم تاسیس شود. ما همچنین پیشنهاد می کنیم که یک دستگاه اطلاعاتی منطقه ای واقعی تحت مدیریت وزارت کشور و متصل با دستگاههای مرکزی اطلاعات منطقه ای پلیس ملی و تشکیلات اطلاعاتی ژاندارمری تاسیس شود.»

کمیسیون تحقیق با برشمردن برخی نقاط ضعف نهادهای امنیتی و اطلاعاتی فرانسه از جمله چندگانگی آژانس های امنیتی رقیب خواستار ادغام ۶ آژانس امنیتی و اطلاعاتی این کشور در یک آژانس امنیتی واحد، زیر نظر نخست وزیر شده است.

این کمیسیون همچنین خواستار دسترسی بیشتر آژانس های اطلاعات به زندانها برای جمع آوری اطلاعات شده است. کمیسیون همچنین از مقامات بلژیکی در ارتباط با صلاح عبدالسلام انتقاد کرده است و خواستار تبادل اطلاعات بین کشورها در ارتباط با تروریسم شده است.

جورج فنک، رپیس کمیسیون تحقیق گفته است که هدف این تحقیقات یافتن مقصر رخ دادن این حملات نبوده با این حال گفته است نقاط ضعف گوناگون سازمانهای اطلاعات باید برطرف شود. برای مثال سه نفر از مهاجمان سالن کنسرت باتاکلان برای سرویس های امنیتی شناخته شده بودند با این حال سرویس های امنیتی رد پای آنها را گم کرده بودند و یکی از آنها برغم ممنوعیت سفر توانسته در سال ۲۰۱۳ به سوریه سفر کند.

یافته های کمیسیون درباره کشتار سالن باتاکلان غم انگیز تر است. بنا بر گزارش کمیسیون وقتی افسران پلیس به سالن کنسرت باتاکلان رسیدند از یک گشت نظامی محلی خواستند که سلاحهایشان را در اختیار آنها بگذارند اما این نیروهای نظامی امتناع کردند.

رییس کمیسیون همچنین این سوال را پرسیده که چرا یک فرمانده دایره جنایی مسئول چنین عملیاتی شده در حالی که کشور دارای نیروی عملیاتی ویژه و همچنین واحد ویژه پلیس ضد تروریسم و گروگانگیری است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج تحقیق تازه: دولت‌ها در ردیابی تامین مالی گروه‌های تروریستی عقب افتاده‌اند

کمیسیون بررسی حملات پاریس: دستگاه اطلاعاتی کشور باید بازسازی شود

کشف بقایای زنان متعلق به ۶ هزار سال پیش که به شیوه «مافیاهای ایتالیایی» شکنجه و خفه شده‌اند