وضعیت اسفناک آوارگان در اردوگاه فلوجه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وضعیت اسفناک آوارگان در اردوگاه فلوجه

در آستانه عید فطر، مسلمانان پس از یک ماه عبادت و روزه داری خود را برای جشن و شادی آماده می کنند. اما برای آوارگان فلوجه پایان ماه رمضان رنگ دیگری دارد.

برای آنها که به اجبار از شهر و خانه خود فرار کرده و به این اردوگاه در نزدیکی فلوجه پناه آورده اند عید و جشن معنایی ندارد. یکی از آنها می گوید: «چطور بدور از خانه ام عید را جشن بگیرم.» دیگری می افزاید: «عید معنایی ندارد. هر روز مثل روز دیگریست.»

طی ماه گذشته و در پی عملیات ارتش عراق برای بازپس گیری فلوجه از دست داعش نزدیک به ۸۵ هزار نفر از ساکنان این شهر گریختند.

زندگی در شرایط سخت و دشوار زیر این چادرها و در تابستانی گرم امان آنها را بریده است، همانطور که یکی ساکنان این اردوگاه می گوید: «ما در وضعیت اسفناکی زندگی می کنیم؛ بدون برق، و برای آب هم باید صف بکشیم؛ برای آبی که کدر است. از شدت گرما نمی توانیم چادرهای مان را ببندیم. اما خدا را شکر.»

سازمان ملل متحد می گوید مقام های عراقی به آوارگان فلوجه اجازه داده اند که از یک ماه دیگر به خانه هایشان بازگردند. نیروهای واحد مبارزه با تروریسم با استقرار در فلوجه در حال پاکسازی این شهر از تله های انفجاری به جا مانده از داعش اند.

به گفته مقام های ارتش عراق، در فلوجه اثری از پیکارجویان داعش نیست اما سلاح ها و مهمات آنها باقی مانده است. پاکسازی خانه های این شهر زمان بر است و باید اطمینان یافت از اینکه داعش شب هنگام دست به ضدحمله نمی زند.