مصدومیت ۲۹ هزار زن در نزاع‌های دو ماهه ابتدایی سال

مصدومیت ۲۹ هزار زن در نزاع‌های دو ماهه ابتدایی سال
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی، در دو ماهه نخست سال جاری ۹۲ هزار و ۴۷۳ نفر به خاطر مصدومیت ناشی از نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که از این تعداد، ۲۹ هزار و ۱۳۱ نفر زن بودند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در حالی در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال جاری حدود ۹۳ هزار مصدوم نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹۵ هزار و ۶۴۳ نفر بود و براین اساس کاهشی ۳.۳ درصدی نشان داده می‌شود.

براساس این گزارش از مجموع ۹۲ هزار و ۴۷۳ مصدوم نزاع، ۶۳ هزار و ۳۴۲ نفر مرد و ۲۹ هزار و ۱۳۱ نفر زن به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند.

استان‌های تهران با ۱۶ هزار و ۲۰۷، خراسان رضوی با هفت هزار و ۱۲۱، اصفهان با شش هزار و ۶۴۸ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۵۵۶، خراسان جنوبی با ۶۴۲ و سمنان با ۸۳۱ نفر کمترین آمار مراجعین نزاع را داشته‌اند.

در اردیبهشت امسال نیز آمار مراجعین نزاع با کاهش ۴.۷ درصدی مواجه بوده و در این ماه ۴۸ هزار و ۲۵۵ مصدوم به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند.

در گزارش پیشین سازمان پزشکی قانونی آمده بود که در ایران در هر دقیقه یک نزاع صورت می‌گیرد و روزانه یک هزار و ۶۰۰ پرونده نزاع منجر به جرح در این سازمان تشکیل می‌شود. بر اساس آمار پزشکی قانونی، تهران از نظر تعداد نزاع‌های خیابانی همواره پیشتاز است.

اما با وجود آمار بالای نزاع در ایران قاضی عزیزمحمدی رئیس شعبه ۷۱ دادسرای کیفری استان تهران پیشتر با بیان اینکه این آمار واقعی نیست گفته بود آمار نزاع بیش از این میزان است و از آن رو که برخی از نزاع‌ها به ضرب و جرح ختم نمی‌شوند، جایی هم ثبت نمی‌شوند.

آقای عزیزمحمدی به خبرگزاری مهر گفته بود که عواملی همچون فشارهای مالی، اقتصادی، اجتماعی و حتی اخلاقی در شکل‌گیری نزاع‌ها و معضلات اجتماعی نقش اصلی را دارند.

حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران نیز مواردی نظیر آلودگی هوا، آلودگی صوتی و معماری شهری نامناسب را از دلایل اصل کاهش تحمل در بین شهروندان و معضلی در نحوه کنترل خشم دانسته است.


عباسعلی الهیاری رئیس سازمان نظام روانشناسی ایران با انتقاد از مسئولان می‌گوید بودجه سلامت روان در فرانسه ۷۶ درصد و در ایران کمتر از ۳ درصد است.

بودجه سلامت روان در فرانسه ۷۶ درصد و در ایران کمتر از ۳ درصد است

رئیس سازمان نظام روانشناسی ایران با انتقاد از مسئولان می‌گوید: بودجه سلامت روان در فرانسه ۷۶ درصد و در ایران کمتر از ۳ درصد است.

عباسعلی الهیاری در یک نشست خبری با موضوع «بررسی وضعیت سلامت روان در کشور» گفت: دولت باید برای ارتقای سلامت روان در کشور بودجه تعریف کند ولی هم‌اکنون فقط کمتر از ۳ درصد از بودجه حوزه سلامت به مبحث روان اختصاص یافته است و آن مقدار کم هم مربوط به بیماران بستری روانپریش است و همین سیاست‌ها باعث می‌شود مردم در ارتقای سلامت روان خود دچار مشکل شوند.

وی با بیان اینکه ۱۵ تا ۲۰ درصد سلامت افراد مربوط به سلامت جسمانی است و مابقی به حوزه سلامت روان مربوط می‌شود، افزود: اختلال در سلامت روان است که باعث ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌شود.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با انتقاد از طرح‌های استراتژی مسئولان که غالب این طرح‌ها نیز پیوست سلامت روان ندارند، عنوان کرد: متاسفانه مسئولان همه چیز را رسانه‌ای می‌کنند در حالی که برخی از مطالب با رسانه‌ای شدن آن به هیچ عنوان به افزایش سلامت مردم کمک نمی‌کند و این در حالی است که تصمیمات استراتژی کشور نیز در شرایطی اجرا می‌شود که اصلا مردم را از نظر سلامت روان آماده نمی‌کنند و همین مباحث باعث بروز مشکلات عدیده در کشور می‌شود.

به گزارش فرارو طبق آخرین آمار، ۲۳ درصد ایرانی‌ها از اختلال روانی رنج می‌برند و در همین راستا یک روان‌شناس گفته است: استرس، نارضایتی و کیفیت پایین زندگی در جامعه ایران حاکم شده‌است و این به‌معنای در خطر بودن سلامت روان مردم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ذخایر سوخت هسته‌ای خود با خلوص نزدیک به درجه تسلیحاتی را برخلاف انتظارات کاهش داده است

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند

ایران درخواست رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرد