احزاب لیبرال و کارگر استرالیا چشم انتظار نتیجه انتخابات

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
احزاب لیبرال و کارگر استرالیا چشم انتظار نتیجه انتخابات

نتایج غیرقطعی شمارش آرای انتخابات سراسری استرالیا نشان می دهد که ائتلاف محافظه کاران ۳ و دو دهم درصد رای کمتری برای حفظ دولت به دست آورده اند.

با این حال مالکوم تورنبول، نخست وزیر این کشور اطمینان داد که لیبرال ها در قدرت باقی خواهند ماند. وی گفت: «من کاملا اطمینان دارم که دولت ائتلافی اکثریت در این انتخابات و با پایان شمارش آرا بازخواهد گشت.»

از سویی دیگر و در حالی که احتمال می رود هیچ یک از جریان ها نتوانند اکثریت کرسی های پارلمان را کسب کنند، بیل شورتن، رهبر حزب کارگر به عنوان اپوزیسیون اصلی دولت ائتلافی محافظه کاران گفت: «شب گذشته، شبی تاریخی بود. حزب کارگر قطعا بازمی گردد.»

در انتخابات روز شنبه در مجموع بیش از ۱۵میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند واجد شرایط رای داده اند. شرکت در انتخابات در استرالیا اجباری است.

یک داروخانه دار در سیدنی می گوید: «من احساس می کنم که تمام کشور مخالف مالکوم به دلیل آن کاری است که او با تونی ابوت کرد. به نظرم، از آنچه که در سیاست می گذرد خسته شده اند. بارها وقتی دولت کارگر در قدرت بود، این اتفاق افتاده است و حالا باری دیگر با لیبرال ها این اتفاق می افتد.»

تام دیگر شهروندی است که می گوید: «به نظرم آنچه اکنون نیاز داریم یک دولت اکثریتی ثابت است به ویژه با توجه به تردیدهایی که در حال حاضر در جهان وجود دارد. بنابر این، فکر می کنم چنین نتیجه ای برای کشور ما بد است.»

تحلیلگران می گویند که بسیار نامحتمل است که حزب کارگر بتواند ۲۱ کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت اکثریت را در پارلمانی با ۱۵۰ کرسی به دست آورد. این حزب در حال حاضر ۵۵ کرسی را تصاحب کرده است.