Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تلاش اسکاتلند برای جدایی از بریتانیا و ماندن در اتحادیه اروپا

تلاش اسکاتلند برای جدایی از بریتانیا و ماندن در اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

درخواست برپایی دومین همه پرسی برای جدایی اسکاتلند از پادشاهی بریتانیا تنها دو سال پس از همه پرسی نخست مطرح می شود.

آگهی

درخواست برپایی دومین همه پرسی برای جدایی اسکاتلند از پادشاهی بریتانیا تنها دو سال پس از همه پرسی نخست مطرح می شود.

در همه پرسی روز ۲۳ ژوئن درباره برکسیت مردم اسکاتلند با ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار شهروند نیز مشارکت داشتند. بر اساس آمار تنها ۳۳ درصد از ساکنان اسکاتلند به خروج بریتانیا از اتحادیه رای دادند در حالیکه ۶۲ درصد خواهان ماندن این کشور در اتحادیه اروپا هستند. اگرچه رای اکثریت و نهایی در کل بریتانیا بر خروج این کشور از اتحادیه اروپا بود.

اسکاتلند از سه قرن پیش تاکنون جزیی از بریتانیا بوده است. رای به برکسیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شرایط را برای ساکنان اسکاتلند پیچیده تر کرده است. بر این اساس یک روز پس از تجمع در برابر پارلمان نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند طی سخنانی از حمایت خود از رای اکثریت مردم درباره ماندن در اتحادیه اروپا سخن گفت.

او گفت: «به عنوان وزیر اول اسکاتلند نه تنها در برابر آنچه در سراسر بریتانیا رخ می دهد، مسئولیت دارم بلکه به طور خاص درمقابل تصمیم دموکراتیک اتخاذ شده از سوی مردم اسکاتلند مسئول هستم. اسکاتلند با دورنمای خروج از اتحادیه اروپا که برخلاف اراده و خواست مردم آن بوده، مواجه است. من این را از نظر دموکراتیک غیرقابل قبول می دانم.»

یک روز بعد رهبر حزب ملی اسکاتلند همراه با دولت محلی موضوع برپایی دومین همه پرسی و جدایی اسکاتلند از بریتانیا را مطرح کردند.

خانم استرجن گفت: «برپایی دومین همه پرسی برای استقلال بوضوح یک گزینه مطرح است. به طور جدی هم مطرح است.»

در جریان همه پرسی سال ۲۰۱۴، حدود ۵۵ درصد از مردم اسکاتلند به استقلال این کشور از بریتانیا نه گفتند. یکی از مهمترین دلایل اکثریت برای ماندن به عنوان جزیی از بریتانیا حضور این کشور در اتحادیه اروپا بود.

دلیلی که اکنون و با گذشت دو سال از همه پرسی قبلی دیگر موضوعیتی ندارد. نظرسنجی ها نشان می دهد که حدود ۴۵ درصد از اسکاتلندی ها خواهان برپایی دومین همه پرسی برای استقلال از بریتانیا نیستند اما در صورتی که همه پرسی برگزار شود، ۴۷ درصد از آنها به جدایی از بریتانیا و حدود ۴۱ درصد نیز به ماندن رای می دهند.

یک شهروند می گوید: «نمی خواهم یک همه پرسی دیگر برگزار شود، از همه پرسی خسته شده ام اما اگر برگزار شود احتمالا به استقلال اسکاتلند رای می دهم.»

پس از اعلام نتیجه همه پرسی برکسیت، علاوه بر رهبران اسکاتلند که درصدد برپایی همه پرسی جدیدی برای استقلال از بریتانیا هستند، حزب ملی گرای ایرلند شمالی نیز خواهان برگزاری یک همه پرسی برای اتحاد با جمهوری ایرلند شده است.

بدین ترتیب، اتحاد پادشاهی بریتانیا شامل چهار کشور انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی، اکنون بیش از هر زمان دیگری در خطر فروپاشی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرکل: مذاکرات برکسیت، نباید مانند سوا کردن میوه باشد

حمزه یوسف از سمت وزیر اولی اسکاتلند استعفا می‌دهد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند