اسرائیل و ترکیه بر سر عادی سازی روابط موافقت کردند

اسرائیل و ترکیه بر سر عادی سازی روابط موافقت کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از شش سال تنش، اسرائیل و ترکیه با عادی سازی روابط خود موافقت کردند.

آگهی

پس از شش سال تنش، اسرائیل و ترکیه با عادی سازی روابط خود موافقت کردند. بر اساس توافق صورت گرفته بین دولتهای این دو کشور، اسرائیل باید به دلیل حادثه حمله به کشتی امدادرسان ترکیه، حدود بیست میلیون دلار غرامت به ترکیه بپردازد.

این توافقنامه که قرار است روز سه شنبه امضا شود، به ترکیه اجازه می دهد که کمکهای خود را به مردم غزه برساند و در پروژه های زیربنایی این منطقه تحت محاصره اسرائیل مشارکت کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت: «به نظر من عادی سازی روابط اتفاق مهمی است. این اتفاق، اثر چشمگیری بر اقتصاد اسرائیل دارد. من این واژه را با توجه به مشاوره هایی که گرفته ام به کار می برم. منظور من این است که تاثیر چشمگیر مثبتی خواهد داشت.»

روابط سیاسی ترکیه و اسرائیل که در دهه نود میلادی به حد بی سابقه ای گسترش پیدا کرده بود، حدود شش سال قبل و در پی برخورد خشونت آمیز نیروهای اسرائیلی به کشتی «مرمره» حامل کمکهای انسانی به نوار غزه سرد شد. در آن حمله، ده نفر از سرنشینان کشتی کشته شدند.

بن علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه گفت: «رابطه بین اسرائیل و ترکیه با این توافقنامه عادی می شود. با رهبری ترکیه، بخش زیادی از محاصره غزه برداشته می شود. مهمترین مساله این است که بابت اتفاقی که شش سال پیش رخ داد اسرائیل ملزم شد که از ترکیه عذرخواهی کند.»

از طرفی اختلاف نظرهای دیپلماتیک رهبران ترکیه و اسرائیل بر سر مناقشه اسرائیل و فلسطینیها این روابط را تیره تر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه: هفت جاسوس موساد را بازداشت کردیم

ترکیه ۱۱ عضو «حلقه جاسوسی موساد علیه ایران» را بازداشت کرد

بلندپروازی هواپیمایی ترکیه؛ غذا با ستارهٔ میشلن، و تربیت خلبان برای دنیا