وزیر دارایی بریتانیا به بازار اطمینان بخشید

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
وزیر دارایی بریتانیا به بازار اطمینان بخشید

سقوط ارزش سهام در بازارهای بورس اروپایی چند روز پس از مشخص شدن نتیجه همه پرسی مبنی بر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کمتر از روز جمعه گزارش شده است.

شاخص سهام در اواسط کار روز دوشنبه بازار بورس لندن افتی معادل ۱.۵۶ درصد داشته است. در چنین فضایی جورج آزبورن، وزیر دارایی بریتانیا نسبت به استحکام سیستم مالی و اقتصاد کشور برای مقابله با چالشها به سرمایه گذاران اطمینان بخشیده است.

آقای آزبورن می گوید: «بازارهای مالی بدون شک چنین نتیجه ای برای همه پرسی پیش بینی نمی کردند، اما وزارت دارایی، بانک مرکزی و مقامات ناظر بر بازارهای مالی طی چند ماه گذشته طرحهای جایگزینی را برای مقابله با تبعات مالی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تهیه کرده اند. با هر نهاد بزرگ مالی طی هفته های اخیر بصورت سیستماتیک رایزنی کرده ایم تا نسبت به آمادگی آنها برای مواجهه با نتایج و تبعات برکسیت مطمئن شویم.»

پس از سخنان وزیر دارایی بریتانیا بازار مبادلات ارزی بلافاصله واکنش نشان داد و سرعت کاهش ارزش پوند در برابر دلار آمریکا تا حدی کاهش یافت. تا اواسط کار روز دوشنبه این بازارها هر پوند ۱ دلار و ۳۴ سنت معامله شده است.

مایک اینگرام، تحلیلگر بازار بورس از لندن گفت: «با نوعی سرایت بحران به بازارهای جهانی روبرو هستیم اما تصور نمی کنم کسی ما را به ایجاد اختلال تعمدی در این بازارها متهم کند. مطمئنا مقامات کارهای زیادی برای بهبود و بالابردن مقاومت بازارهای مالی جهانی انجام داده اند. همانطوریکه جورج آزبورن به آن اشاره کرد. در حال حاضر سرمایه بانکها ۱۰ برابر سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ است.»

پیش از این نیز بانک مرکزی بریتانیا برای آرام کردند بازار از اختصاص رقمی معادل ۲۵۰ میلیارد پوند جهت مقابله با تبعات برکسیت خبر داده بود.

تا قبل برگزاری همه پرسی درباره خروج یا ماندن در اتحادیه بریتانیا، بسیاری از کارشناسان و حتی نهادهای بین المللی نسبت به تبعات منفی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هشدار داده بودند.