کامرون از قدرت کناره گیری می کند

کامرون از قدرت کناره گیری می کند
نگارش از Euronews

به دنبال برگزاری همه پرسی روز پنجشنبه و رای بریتانیایی ها به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا، دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور گفت تا ماه اکتبر آینده (پاییز) از قدرت کناره گیری می…

به دنبال برگزاری همه پرسی روز پنجشنبه و رای بریتانیایی ها به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا، دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور گفت تا ماه اکتبر آینده (پاییز) از قدرت کناره گیری می کند.

آقای کامرون در اولین واکنش به نتیجه قطعی همه پرسی گفت: «به زبانی ساده، برای کمپین [ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا] با حرارت جنگیدم؛ با ذهن، دل و روحم، و آشکارا می گویم که ذره ای تردید به این باور خود نداشتم که بریتانیا در درون اتحادیه اروپا کشوری است قوی، امن و بهتر، و برای من روشن بود که رفراندوم تنها حول این موضوع بود و نه آینده سیاستمداران، از جمله خودم. اما مردم بریتانیا تصمیم شفاف خود را در اختیار کردن مسیری متفاوت گرفته اند و بدین ترتیب فکر می کنم که کشور در این مسیر به رهبری جدیدی نیاز دارد.»

وی افزود: «به عنوان نخست وزیر و با تمام توان در هفته ها و ماههای آتی کشتی را امن و آرام و استوار خواهم راند اما فکر نمی کنم ناخدایی باشم که کشورمان را به مقصد بعدی آن هدایت کند. این تصمیم، برای من تصمیمی سهل و کم اهمیت نبوده است، اما بنظرم مهم است که در راستای منافع ملی یک دوره ثبات و سپس رهبری جدید داشته باشیم. هر چند امروز نیازی به یک جدول زمانی دقیق نیست اما بنظر من در گردهمایی حزب محافظه کار در ماه اکتبر باید نخست وزیری جدید داشته باشیم.»

این رهبر حزب محافظه کار همچنین افزود مذاکره با اتحادیه اروپا با استناد به ماده ۵۰ توافقنامه لیسبون بر عهده نخست وزیر جدید خواهد بود و روند خروج بریتانیا از اتحادیه دو سال طول خواهد کشید.

مطالب مرتبط