آینده مبهم جبل الطارق پس از برکسیت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آینده مبهم جبل الطارق پس از برکسیت

در پی رای بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا، اسپانیا بار دیگر موضوع حاکمیت مشترک بر شبه جزیره جبل الطارق را مطرح کرد.

جبل الطارق که در سواحل جنوبی اسپانیا قرار دارد، در اوایل قرن هجده میلادی با حمله نیروهای بریتانیا به تصرف این کشور درآمد و بخشی از قلمرو بریتانیا شد.

از آن زمان تا کنون و برای مدتی بیش از سیصد سال، دو کشور بریتانیا و اسپانیا همواره بر سر مالکیت بر این شبه جزیره اختلاف داشتند.

در همه پرسی برکسیت، بیش از نود درصد از ساکنان جبل الطارق به ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند و بر این اساس اسپانیا می گوید برکسیت این اجازه را به مادرید می دهد تا بار دیگر حاکمیت جبل الطارق را به دست آورد.

خوزه مانوئل گارسیا مارگالو، وزیر خارجه اسپانیا روز جمعه گفت: «به نظر من بهترین کار، ایجاد یک دوره گذار با حاکمیت دو پرچم است. جبل الطارق یک شی نیست که بریتانیا بتواند درباره آن با اتحادیه اروپا وارد بحث شود، بلکه باید با اسپانیا وارد گفتگو شود. از این به بعد و با نتیجه همه پرسی برکسیت، معاهدات در جبل الطارق قابل اجرا نیستند و جبل الطارق تبدیل به کشور ثالث می شود.»

جبل الطارق نزدیک به ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و حاکمیت مشترک بر آن باعث می شود که با وجود برکسیت، این منطقه به بازارهای اتحادیه اروپا دسترسی داشته باشد.