واکنش راست افراطی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir
واکنش راست افراطی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

پیروزی کارزار ترک عضویت اتحادیه اروپا در همه پرسی روز پنجشنبه بریتانیا، واکنش برخی از رهبران احزاب راست افراطی کشورهای عضو این اتحادیه را به دنبال داشت.

مارین لوپن، رهبر حزب جبهه ملی فرانسه ساعاتی پس از اعلام نتیجه این همه پرسی در نشستی خبری گفت: «برای تمامی میهن پرستان، برای همه آنانی که عاشق آزادی هستند، این روزی مسرت بخش است. این اروپا نیست که مرده است، این اتحادیه اروپا است که به لرزه افتاده و این تولد دوباره ملت هایی است که نیازمند ایجاد طرح اروپایی جدیدی در میان خود برای همکاری هستند.»

خرت ویلدرز، رهبر حزب آزادی در هلند نیز با انتشار بیانیه تبریک، این روز را «روز استقلال» بریتانیا خوانده است. وی روز جمعه با اشاره به ضرورت برپایی همه پرسی مشابه در هلند گفت: «این روزی عالی و واقعا تاریخی است. مردم بریتانیا نخبگان سیاسی را هم در بروکسل و هم در لندن شکست دادند. پادشاهی متحد دوباره یک کشور مستقل است. من بسیار حسودی می کنم و در تلاشم تا سال آینده همین نتیجه را در هلند کسب کنم.»

ماتئو سالوینی، رهبر اتحادیه شمال ایتالیا نیز دیگر چهره دست راستی افراطی اروپا است که از جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا استقبال کرده است. وی در میلان گفت: «این بار نوبت مردم هلند خواهد بود، سپس سوئد و سال بعد هم نوبت مردم فرانسه است. اتحادیه شمال به ایتالیایی ها این امید را می دهد که آخرین کسانی نخواهند بود که درخواهند یافت خانه در آتش می سوزد.»

در همه پرسی ۲۳ ژوئن، ۵۲ درصد از مشارکت کنندگان رای موافق و ۴۸ درصد نیز رای مخالف ترک عضویت اتحادیه اروپا را به صندوق انداختند. حضور بیش از ۳۰ میلیون شهروند پای صندوق های رای، نرخ مشارکت ۷۲ و دو دهم درصد را رقم زد که از انتخابات سراسری سال ۱۹۹۲میلادی در بریتانیا بی سابقه بوده است.