پوتین: اجرای تصمیم مردم بریتانیا را به دقت نظاره می کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پوتین: اجرای تصمیم مردم بریتانیا را به دقت نظاره می کنیم

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فدراسیون روسیه که برای شرکت در نشست امنیتی سازمان همکاری شانگهای در تاشکند، پایتخت ازبکستان به سر می برد به جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا واکنش نشان داد.

پوتین پیش بینی نمی کند که رای مردم بریتانیا بر تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه، تاثیری داشته باشد

آقای پوتین روز جمعه گفت: «این انتخاب بریتانیا است. ما کاری با آن نداشته و نداریم و برنامه ای هم برای دخالت در آن نداریم. ظاهرا تصمیم مردم بریتانیا برای ترک اتحادیه اروپا در روال خاصی پیگیری می شود. ما به دقت آن را نظاره کرده و تحلیل می کنیم.»

از سویی دیگر در مسکو نیز نمایندگان پارلمان روسیه تنها ساعاتی پس از اعلام نتیجه همه پرسی روز پنجشنبه در این باره سخن گفتند. الکساندر ژیرینوفسکی، رهبر حزب لیبرال دموکرات روسیه گفت: «پس از بریتانیا، کشورهای دیگر نیز اتحادیه را ترک خواهند کرد. ناتو، شنگن و منطقه یورو تجزیه می شود. بنابراین به روبل روسیه و توسعه روابط میان روسیه و تمامی کشورهای دموکراتیک اروپا خوش آمد می گوییم.»

الکسی پوشکوف، رئیس کمیته سیاست خارجی دوما نیز با اشاره به دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت: «او خود را مخالف ترک اتحادیه معرفی کرد. او از روسیه و پوتین برای ترساندن مردم استفاده کرد و گفت در صورت چنین رویدادی، این پیروزی فاجعه باری برای سیاست خارجی روسیه خواهد بود. هیچ کدام کمکی به کارزار کامرون کمکی نکرد.»

اگرچه دوما از نتیجه همه پرسی روز پنجشنبه استقبال کرده است، آقای پوتین می گوید که پیش بینی نمی کند این رای مردم بریتانیا بر تحریم های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه روسیه تاثیری داشته باشد.