روند قانونی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در دوره نخست وزیر جدید آغاز خواهد شد

روند قانونی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در دوره نخست وزیر جدید آغاز خواهد شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نخستین قربانی خود را گرفت.

آگهی

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نخستین قربانی خود را گرفت. دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که خواستار ماندن کشورش در اتحادیه اروپا بود در پی اعلام این نتیجه از مقام خود استعفا داد. جوان ترین نخست وزیر بریتانیا طی ۲۰۰ سال گذشته که قرار بود تا سال ۲۰۲۰ سکان هدایت این کشور را دراختیار داشته باشد مایل نیست مسئولیت اداره بریتانیای خارج از اتحادیه اروپا را برعهده بگیرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا: «مذاکره با اتحادیه اروپا در دوره نخست وزیر جدید آغاز خواهد شد و فکر می کنم درست این است که نخست وزیر جدید درباره زمان عمل به ماده ۵۰ عهدنامه لیسبون تصمیم بگیرد و روند قانونی و حقوقی خروج از اتحادیه اروپا را آغاز کند. من هفته آینده با شرکت در جلسه شورای اروپا تصمیم مردم بریتانیا و تصمیم خودم را اعلام می کنم.»

۴۳ سال بعد از عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا، ۵۱.۹ درصد بریتانیایی ها در همه پرسی روز پنجشنبه به خروج کشورشان از این اتحادیه رای دادند. اکثریت بخش زرد رنگ در این نقشه به خروج و اکثریت بخش خاکستری رنگ (اسکاتلند و ایرلند شمالی) به ماندن رای دادند. آنچه که جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر هم در سخنانش به آن اشاره داشت و گفت: «این کشور دوپاره شده اما چنین تصمیمی گرفت. هم اکنون ما باید چگونگی خروج از اتحادیه اروپا را برنامه ریزی کنیم. اما مساله مهم این است که چطور روابط اقتصادی مستحکمی با اروپا و دیگر نقاط دنیا برقرار کنیم. مشاغل بسیاری وابسته به این موضوع است.»

به موجب ماده پنجاه عهدنامه لیسبون، در صورتی که هر یک از اعضای اتحادیه اروپا به خروج از این اتحادیه تصمیم بگیرد، برای عملی کردن این تصمیم دو سال مهلت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه همه پرسی «برکسیت»؛ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دیوید کامرون استعفا می دهد

برکسیت: سقوط شدید ارزش پوند و کاهش ارزش سهام در بازار بورس لندن

نرخ مشارکت بالای ۷۲ درصد در همه پرسی بریتانیا