نتیجه همه پرسی «برکسیت»؛ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دیوید کامرون استعفا می دهد

نتیجه همه پرسی «برکسیت»؛ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دیوید کامرون استعفا می دهد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بدنبال اعلام نتیجه همه پرسی در بریتانیا، این کشور از اتحادیه اروپا خارج می شود.

آگهی

بدنبال اعلام نتیجه همه پرسی در بریتانیا، این کشور از اتحادیه اروپا خارج می شود. در همه پرسی موسوم به «برکسیت» ۵۱.۹ درصد مردم بریتانیا به خروج و ۴۸.۱ درصد به ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند.

در اولین واکنش نسبت به اعلام نتیجه همه پرسی، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که از سمت خود استعفا می دهد ولی تا اکتبر به انجام وظایف نخست وزیری ادامه خواهد داد. آقای کامرون در بخشی از سخنانش در مقابل خانه نخست وزیری گفت: «کشتی بریتانیا به ناخدای دیگری نیاز دارد.»

نایجل فاراژ، رهبر حزب استقلال بریتانیا با استقبال از نتایج اعلام شده آن را روز «استقلال بریتانیا» نامید و طرفداران ماندن در اتحادیه اروپا آن را «فاجعه» خواندند. این درحالی است که پوند، واحد پول بریتانیا به پایین ترین ارزش برابری در مقابل دلار از سال ۱۹۸۵ سقوط کرده است.

نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند و از مدافعان ماندن در اتحادیه اروپا پیش از برگزاری همه پرسی هشدار داده بود که در صورت برتری رای خروج، این کشور از مصالح خود دفاع خواهد کرد. خانم استرجن پس از اعلام نتایج نیز گفت اجبار اسکاتلند به خروج از اتحادیه علیرغم اراده این کشور «خلاف دمکراسی» است. وزیر اول اسکاتلند پیشتر گفته بود: «امید من این است که
بریتانیا به ماندن رای دهد و روز جمعه جشن بگیریم. ولی در صورتی که براساس رای کلی و علیرغم انتخاب مردم اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اروپا، کشور ما مجبور به خروج از اتحادیه شود، پارلمان ما می تواند باری دیگر برگزاری همه پرسی دوم برای ماندن در بریتانیا را پیشنهاد کند.»

در واکنش به نتیجه همه پرسی، ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا گفت مراحل رسمی و اداری خروج بریتانیا از اتحادیه بی درنگ شروع می شود و «اتحادیه ۲۷ عضوی» به فعالیت خود ادامه خواهد داد. رییس کمیسون اروپا گفت: «دلیلی برای تاخیر در شروع گام های رسمی برای عملی کردن تصمیم مردم بریتانیا وجود ندارد. هر نوع تاخیر در این روند به بی ثباتی غیر ضروری دامن می زند.» این درحالی است که بوریس جانسون، از چهره های اصلی اردوی «خروج» و شهردار پیشین لندن گفته است برای اجرایی کردن این تصمیم عجله ای نیست.

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه نیز در نطق تلویزیونی گفت: «به تصمیم مردم بریتانیا احترام می گذاریم با این حال مذاکرات برای چگونگی خروج بریتانیا باید ادامه پیدا کند.»

بریتانیا اولین کشوری است که پس از ۴۳ سال عضویت، از اتحادیه اروپا خارج می شود. در این همه پرسی تاریخی که روز ۲۳ ژوئن (سوم تیر) انجام شد ۷۲.۲ درصد واجدین شرایط شرکت کردند.

Picture gallery Brexit night</script

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برکسیت: سقوط شدید ارزش پوند و کاهش ارزش سهام در بازار بورس لندن

نرخ مشارکت بالای ۷۲ درصد در همه پرسی بریتانیا

واکنش های بین المللی به نتیجه همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا